Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Sądny dzień dla WIG20

2016-08-02

Dzisiejsza sesja może okazać się najważniejszą w całym roku, a to za sprawą nowego projektu ustawy frankowej. Ustawa w pierwotnym kształcie była wyjątkowo bolesna dla sektora bankowego, co znacząco wpłynęły na notowania WIG20, który od banków jest uzależniony. W ostatnich miesiącach GPW wyróżniała się negatywnie na tle rynków wschodzących, a to właśnie przede wszystkim za sprawą problemu kredytów walutowych. Dziś jest szansa na odwrócenie złej passy.

 

 

Oczekiwania są ogromne za sprawą artykułu Rzeczpospolitej, z którego wynika, że w nowym projekcie banki zostaną zobowiązane jedynie do zwrotu spreadów, które były niesłusznie naliczane. To koszt rzędu kilku miliardów złotych, co jest kwotą do przełknięcia przez sektor bankowy. Banki mają natomiast uniknąć przymusowego przewalutowania wszystkich kredytów, które mogłoby kosztować nawet 60-70 miliardów złotych i byłoby olbrzymim ciosem w cały sektor bankowy, ciosem który mógł nawet wywołać kryzys w tym sektorze. Jeśli okaże się, że Prezydent wziął pod uwagę opinie ekspertów i złagodził finalny projekt ustawy, to jest to świetna wiadomość dla GPW i właśnie taką reakcję dziś obserwujemy. Do godziny 10:00 indeksy europejskie traciły w okolicy 1%, natomiast WIG20 zyskiwał wyraźnie ponad 1%. Na czele wzrostów mieliśmy oczywiście banki – w WIG20 prawie 6% zyskiwał mBank i PKO BP, a na szerokim rynku Getin Noble Bank zyskiwał ponad 16%, a Millenium ponad 12%!

 

Konferencja prasowa z udziałem Kancelarii Prezydenta wraz z Prezesem NBP Adamem Glapińskim odbędzie się już o godzinie 11:00. Jest to oczywiście wydarzenie nie do przeoczenia dla wszystkich inwestorów z GPW. Póki co, na parkiecie zapanowała euforia, ale warto jeszcze czekać na potwierdzenie korzystnych informacji. Dodatkowo jeśli mowa będzie jedynie o spreadach, to rozwiązanie problemu może nie być ostateczne, bo portfel złych kredytów nadal istnieje.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc