src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Ryzyko geopolityczne coraz większe

2015-11-18

Dzisiejszy dzień rozpoczyna się od kolejnych niepokojących doniesień z Paryża, gdzie od godzin porannych trwa operacja policyjna wymierzona w osoby związane z terroryzmem. Najnowsze informacje mówią o szturmie policji na mieszkanie, w którym zabarykadowała się grupa osób powiązanych z piątkowymi zamachami terrorystycznymi we Francji. Prawdopodobnie podczas dzisiejszej akcji zginęły trzy osoby, w tym kobieta, która wysadziła się w powietrze.

 

 

Natomiast wczoraj wieczorem, w wyniku zagrożenia zamachem terrorystycznym, odwołano mecz piłkarski pomiędzy Niemcami a Holandią, gdzie na trybunach stadionu była m.in. kanclerz Angela Merkel. Te wydarzenia pokazują, że ryzyko dalszych zamachów terrorystycznych w krajach Europy Zachodniej jest coraz większe, co nie pozostaje bez wpływu na nastroje inwestorów giełdowych.

 

Od największych spadków rozpoczynają się notowania francuskiego indeksu CAC40, które na otwarciu tracą już blisko 1%. Straty widoczne są również na giełdzie w Mediolanie, na której główny indeks FTSE MIB traci już 0,6% oraz na niemieckiej giełdzie – indeks DAX traci 0,7%. Dla inwestorów na GPW kluczowy moment dzisiejszego dnia to godzina 11:00, bo o tej porze rozpocznie się expose premier Beaty Szydło, w którym mogą znaleźć się bardzo ważne z punktu widzenia rynków informacje dotyczące m.in. podatku bankowego, rozwiązania kwestii kredytów frankowych, podatku transakcyjnego czy ingerencji państwa w sektor górnictwa. WIG20 rozpoczyna sesję od spadków w wysokości blisko 0,5% i ponownie znajduje się poniżej psychologicznego poziomu 2000 punktów.

 

Pierwsze godziny handlu na rynku walutowym przebiegają spokojnie, w związku z brakiem istotnych publikacji makroekonomicznych czy wystąpień przedstawicieli banków centralnych. Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, w którym mogą znaleźć się kluczowe informacje dotyczące terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy spodziewają się jastrzębiej treści protokołu, w związku z tym, że komunikat do październikowej decyzji w sprawie poziomu stóp procentowych znacznie przybliżył prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu. Według rynku kontraktów terminowych FED Funds Futures, prawdopodobieństwo podwyżki w przyszłym miesiącu wynosi obecnie 66%. Publikacja protokołu została zaplanowana na godzinę 20:00.

 

Dzisiejszy kalendarz makroekonomiczny jest raczej skromny, a uwagę warto zwrócić jedynie na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które zostaną opublikowane o godzinie 14:30 oraz cotygodniowe informacje o zmianie zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, które zostaną przedstawione o godzinie 16:30.

 

Ostatnie tygodnie to bardzo ciężki okres dla rynku surowcowego. Indeks surowców sporządzany przez agencję Bloomberg spada do najniższego poziomu od 16 lat – ropa naftowa jest wyprzedawana w związku z aprecjacją dolara oraz znaczną nadpodażą na tym rynku, złoto traci w wyniku odpływu inwestorów przed grudniową decyzją FED w sprawie stóp procentowych, a ceny niektórych zbóż rosną przez obawy związane z huraganem El Nino, który w tym roku ma być wyjątkowo silny i może przyczynić się do znacznego ograniczenia podaży.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych