Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Rynek surowcowy na skraju przepaści

2015-08-19

To nie jest łatwy okres dla rynku surowcowego. Gdzie nie spojrzeć ostatnie miesiące przyniosły mocne spadki aktywów zgrupowanych na tym rynku. W ciągu roku cena miedzi spadła o jedną czwartą, cena ropy typu Brent spadła o ponad połowę, złoto potaniało o przeszło 13%, cukru o 30%, kawy o 27% i tak dalej, i tak dalej...


Oczywiście spadki na tych rynkach w dużej mierze wynikają z umocnienia dolara. Skoro w przeciągu roku wartość amerykańskiej waluty mierzona indeksem dolara urosła o ponad 18%, to w prosty sposób można założyć, że mniej więcej tyle odjęła z ceny poszczególnych surowców. Ceny surowców tradycyjnie są wyrażone w dolarze amerykańskim. Kolejnym problemem dla rynku surowcowego jest trwająca od wielu lat fundamentalna nierównowaga miedzy popytem i podażą, która prędzej czy później musiała doprowadzić do spadku cen wielu aktywów.

Nadpodaż ropy jest historycznie wysoka dzięki nowym technologiom, odkąd złoto przestało być hitem inwestycyjnym okazało się, że tradycyjny popyt przemysłowo-jubilerski wcale nie jest aż tak duży, a odkąd obserwujemy coraz wyraźniejsze spowolnienie gospodarcze w Chinach, które są największym na świecie konsumentem metali przemysłowych to nie ma powodu aby wierzyć we wzrosty cen miedzi, rud żelaza i innych metali. Stan faktyczny na rynku surowców jest taki, że wyraźnie brakuje tam optymistycznych informacji. Nawet kolejne pakiety stymulacyjne wprowadzane w Chinach na przestrzeni ostatnich miesięcy nie pomogły, nie pomogła także spadająca liczba odwiertów ropy w Stanach Zjednoczonych, ponieważ dzięki ulepszonej technologii wydobycie i tak rosło.


Obecnie rynek surowcowy znajduje się na skraju przepaści. Indeks Core Commodity CRB Index publikowany przez Thomsona Reutersa spadł poniżej poziomu 200 punktów. Granica 200 punktów okazywała się oporem dla tego indeksu tuż przed kryzysem azjatyckim w 1997 roku i rosyjskim rok później, oraz tuż przed pęknięciem bańki internetowej. Z kolei w szczycie poprzedniego kryzysu (przełom 2008/2009) poziomy te uratowały surowce przed dalszą przeceną. Czy w okolicy historycznie ważnych poziomów rynek surowcowy odzyska równowagę – tego nie wiadomo, pewne jest natomiast to, że znajdujemy się w niezwykle ciekawym położeniu i konsekwencje kolejnych tygodni możemy odczuwać przez wiele lat.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc