Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Rynek skupiony na wydarzeniach globalnych

2015-05-28

Prawdopodobnie rynek zdyskontował już wygraną Andrzeja Dudy i wpływ ryzyka politycznego powinien pod koniec tygodnia być już mniejszy. Złoty dużo stracił do głównych walut, ale wkraczamy w okres względnej stabilizacji i chwilowego braku poważnych impulsów krajowych. Obecnie uwaga uczestników skupiona jest na szerokim rynku.

 

Stabilizacja na nowych poziomach

Złoty lekko umocnił się. Kurs franka pozostał poniżej 4 PLN i dziś z rana wynosił 3,9850 PLN. Euro natomiast osiągnęło dawno nie notowany poziom i rynek wycenił je na 4,1250 PLN, rekordy bije także funt szterling. Poranne notowania funta to 5,8058 PLN, a dolara 3,7820 PLN. Rentowność obligacji długoterminowych wzrosła do 2,979 %.

 

Odreagowanie spadków

Można już mówić o odreagowaniu spadków wywołanych zwycięstwem kandydata opozycji, w dodatku tak konserwatywnego i zapowiadającego zmiany prawne. Ryzyko polityczne wciąż jest obecne, ale rynek skupia się teraz na doniesieniach globalnych. Odbicie eurodolara poprawiło też nastrój wokół złotego, skorzystały waluty naszego koszyka.

 

Doniesienia z Grecji silnym impulsem

Tym razem impuls z Grecji oddziaływał pozytywnie. Wczoraj z Grecji napłynęły doniesienia o możliwym porozumieniu w sprawie reform, co wystarczyło, by poprawić nastroje wokół EM i CEE. Chociaż informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone, to pozytywny nastrój zdołał się utrzymać do późnych godzin popołudniowych.

 

Impulsy krajowe

Interesujące wydarzenia miały też miejsce w kraju, nie potwierdziły się pogłoski o powołaniu nowego prezesa NBP. Marek Belka będzie pełnić funkcję do końca kadencji. Rynek czeka też na wyniki dyskusji toczącej się w sprawie rozwiązań dla ‘frankowiczów’.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc