Rynek skupiony na wydarzeniach globalnych

2015-05-28

Prawdopodobnie rynek zdyskontował już wygraną Andrzeja Dudy i wpływ ryzyka politycznego powinien pod koniec tygodnia być już mniejszy. Złoty dużo stracił do głównych walut, ale wkraczamy w okres względnej stabilizacji i chwilowego braku poważnych impulsów krajowych. Obecnie uwaga uczestników skupiona jest na szerokim rynku.

 

Stabilizacja na nowych poziomach

Złoty lekko umocnił się. Kurs franka pozostał poniżej 4 PLN i dziś z rana wynosił 3,9850 PLN. Euro natomiast osiągnęło dawno nie notowany poziom i rynek wycenił je na 4,1250 PLN, rekordy bije także funt szterling. Poranne notowania funta to 5,8058 PLN, a dolara 3,7820 PLN. Rentowność obligacji długoterminowych wzrosła do 2,979 %.

 

Odreagowanie spadków

Można już mówić o odreagowaniu spadków wywołanych zwycięstwem kandydata opozycji, w dodatku tak konserwatywnego i zapowiadającego zmiany prawne. Ryzyko polityczne wciąż jest obecne, ale rynek skupia się teraz na doniesieniach globalnych. Odbicie eurodolara poprawiło też nastrój wokół złotego, skorzystały waluty naszego koszyka.

 

Doniesienia z Grecji silnym impulsem

Tym razem impuls z Grecji oddziaływał pozytywnie. Wczoraj z Grecji napłynęły doniesienia o możliwym porozumieniu w sprawie reform, co wystarczyło, by poprawić nastroje wokół EM i CEE. Chociaż informacje te nie zostały oficjalnie potwierdzone, to pozytywny nastrój zdołał się utrzymać do późnych godzin popołudniowych.

 

Impulsy krajowe

Interesujące wydarzenia miały też miejsce w kraju, nie potwierdziły się pogłoski o powołaniu nowego prezesa NBP. Marek Belka będzie pełnić funkcję do końca kadencji. Rynek czeka też na wyniki dyskusji toczącej się w sprawie rozwiązań dla ‘frankowiczów’.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych