Rynek rozczarowany

2015-12-04

Rynek rozczarowany. Inwestorzy spodziewali się chyba czegoś więcej po decyzji EBC, zabrakło element zaskoczenia i wczorajszy ruch był już przez rynek zdyskontowany. Brzmi nieco zawile, ale sprawa jest prosta. Przedłużenie programu QE, bez podwyższenia jego kwoty, to zdecydowanie za mało.

 

Niezadowolony rynek walutowy zdyskontował posunięcie EBC

Kwota programu QE pozostała na niezmienionym poziomie,60 mld euro miesięcznie. Program wydłużono. Skupowi podlegać będą obligacje emitowane przez samorządy, a dochody z tego tytułu reinwestowane. To rynek załamanywszystko to jednak za mało, by zaskoczyć rynek. Przedłużenie programu skupu aktywów było już zdyskontowane i inwestorzy czekali na bardziej radykalne kroki. Na reakcje eurodolara nie trzeba było długo czekać. Ciekawa sytuacja zaiskrzyła na eurodolarze. Bezpośrednio po ogłoszeniu postanowień EBC obserwowaliśmy jak eurodolar szybuje w górę z okolic 1,05 aż do 1,080-90. Dziś mamy do czynienia ze spadkami, choć eurdolar wciąż wysoko.

 

Rynek czeka na FED

Jesteśmy już po posiedzeniu EBC, znamy decyzję w sprawie luzowania polityki, teraz czekamy na efekty. Byłyby one większe, gdyby nie pewne rozczarowanie rynku, ale mimo wszystko warto śledzić kursy walut. Kolejnym znaczącym wydarzeniem na szerokim rynku będzie oczywiście decyzja FED w sprawie stóp procentowych.

 

Dzisiejsze notowania

Popołudniowe kursy sprzedaży na kantor.pl: euro 4,3231 zł, dolar amerykański 3,9719 zł, frank szwajcarski 3,9802 zł, funt szterling 5,9998 zł. Kurs skupu jest oczywiście nieco niższy i wynosi: euro 4,2941zł, dolar 3,9469 zł, frank 3,9512 zł, funt 5,9598 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych