Raport z rynku pracy USA był rozczarowaniem na całej linii

2015-10-05

Wrześniowy raport z rynku pracy USA był rozczarowaniem na całej linii, jednak rynek dość szybko otrząsnął się z szoku i postarał się wyciągnąć strzępy optymizmu. NFP był dość słaby, by odsunąć dalej podwyżki Fed, ale nie na tyle rozczarowujący, by utracić wiarę w siłę ożywienia gospodarki. 


We wrześniu w sektorze pozarolniczym przybyło 142 tys. miejsc pracy przy prognozie 200 tys. Dodatkowo dane za poprzednie dwa miesiące zrewidowano w dół łącznie o 59 tys. Dynamika płac zwolniła z 2,4 proc. r/r do 2,2 proc. Złe dane wstępnie przyniosły tąpnięcie na rynku akcji i przecenę USD. Ale indeksy na Wall Street ostatecznie wyciągnęły się nad kreskę, a USD odrobił straty wobec EUR i JPY, ale dalej słabnie względem walut rynków wschodzących (TRY, ZAR, NXN) i surowcowych: AUD, NZD, CAD, NOK. Ceny ropy naftowej i miedzi podążały za indeksami
Teraz trudno znaleźć jedną odpowiedź, która udałoby się wytłumaczyć.

Raport z rynku pracy całkowicie wykluczył podwyżkę Fed w październiku, a grudniowy ruch postawił pod dużym znakiem zapytania umacniając rynkowe oczekiwania koło marca 2016 r. USD w rezultacie zaczął tracić, jednakże rynek akcji w USA podtrzymał oczekiwania solidnego wzrostu gospodarczego USA, co pozwoliło na powrót wzrostów indeksów. Nie było też ekstrapolacji problemów USA na resztę globalnej gospodarki, co uchroniło waluty surowcowe i emerging markets.

Mimo to "gryzie się" to z odbiorem przez rynek "gołębiej pauzy" Fed na wrześniowym posiedzeniu, gdzie odroczenie podwyżki zostało odebrane jako przyczynek do wzrostu obaw o słabniecie globalnego ożywienia (z wyróżnieniem Chin). Zatem dla ryzykownych aktywów mamy dobrą wiadomość w opóźnieniu normalizacji Fed, ale złą w postaci hamowania wzrostu w USA, a może i na całym świecie - dziś Bank Światowy ściął prognozy wzrostu dla państw z Azji Wschodniej z dynamiką Chin zrewidowaną do 6,9 proc. z 7,1 proc. w 2015 r. Który czynnik jest silniejszy i w rezultacie który kierunek dla ryzykownych aktywów wygra? To jest obecnie największa zagadka dla rynku i dlatego niewykluczone, że inwestorzy pozostaną w relatywne dobrym nastroju i zachowywać się, jakby nic się nie stało.

Nowy weekend przynosi nowe wydarzenia, choć zaczynamy od słabych akcentów. W Europie startujemy z rewizją PMI dla sektora usługowego (do 10:00), które na Starym Kontynencie znaczą mało. Sprzedaż detaliczna ze strefy euro za sierpień (11:00) również nie stanowi silnego czynnika dla euro. Funt w końcu odzyskuje siły po słabym wrześniu i są spore szanse na podtrzymanie tendencji, stąd ważny będzie PMI dla usług za wrzesień (10:30), szczególnie po pozytywnych niespodziankach z przemysłu i budownictwa w tym tygodniu. ISM dla usług z USA (16:00) jest obciążony ryzykiem rozczarowania podobnie, jak w ubiegłym tygodniu jego odpowiednik z przemysłu. I choć teraz dla nikogo nie będzie to niespodzianką, to wciąż może poddać USD pod presję. W nocy głównym wydarzeniem jest decyzja RBA (5:30).

Przy braku podwyżki stóp procentowych Fed we wrześniu maleje presja na utrzymanie nisko AUD/USD. Na taki scenariusz nieformalnie liczył Bank Rezerwy Australii i teraz piłka jest po ich stronie. Jakkolwiek szanse na cięcie stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu oceniamy za bardzo niskie (rynek wycenia ryzyko na 8 proc.), niewykluczony jest gołębi komunikat z naciskiem na ryzyko spowolnienia Chin.
 

 

Autor:

Konrad Białas

TMS Brokers S.A

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych