Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Rynek czeka na ważne informacje z FED

2016-08-17

Przed nami niezwykle istotna publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FED. Jest to wydarzenie, które powinno mieć wpływ zarówno na rynek akcji, jak i walut. Patrząc na zachowanie rynku w ostatnich kilkudziesięciu godzinach, można odnieść wrażenie, że szykujemy się na dosyć jastrzębi wydźwięk protokołu. Publikacja już o godzinie 20:00.

 

 

Podczas wczorajszej sesji William Dudley stwierdził, że nie można wykluczyć września jeśli chodzi o podwyżki stóp procentowych, a okres normalizacji polityki monetarnej zbliża się wielkimi krokami. Z kolei szef Rezerwy w Atlancie – Dennis Lockhart oczekuje przynajmniej jednej podwyżki stóp procentowych, co również mogłoby potwierdzać teorię o możliwym działaniu już we wrześniu. Podwyżce FED może sprzyjać także działanie pozostałych banków centralnych, które dalej luzują swoją politykę monetarną. Dzięki temu Rezerwa Federalna ma większe pole do manewru i może zdecydować się na lekką podwyżkę kosztu pieniądza.

 

Na  ten moment rynek stopy procentowej wycenia zaledwie jedną podwyżkę stóp procentowych do końca roku. Tyle, że chodzi o rok 2017. Dzięki wczorajszym wypowiedziom członków FED prawdopodobieństwo podwyżek w tym roku urosło z 45% do 52%. Rynek nadal ma zatem dużą przestrzeń do dyskontowania potencjalnych działań FED. Rynek od dawna nie wierzy w zdolność Rezerwy Federalnej do podwyższania stóp procentowych, więc gdyby FED zdecydował się postawić na swoim i podwyższyć stopy procentowe w tym roku, to inwestorzy szybko musieliby dostosować się do nowych warunków.

 

Jeszcze na początku roku prognozy FED zakładały nawet 4 podwyżki stóp procentowych w tym roku. Obecnie jest to oczywiście wykluczone, a gra toczy się już tylko o jedno takie działanie. Śledząc historię poczynań FED powinniśmy szykować się raczej na grudzień niż sierpień, ale być może dzisiejszy komunikat nas zaskoczy. W scenariuszu bazowym dolar zacznie zyskiwać, ponieważ będzie dyskontował jedną możliwą podwyżkę, ale najprawdopodobniej nastąpi to dopiero w 4 kwartale tego roku.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc