Rośnie awersja do ryzyka

2015-11-16

Tragiczne zdarzenia, które miały miejsce w Paryżu mają wpływ również na rynek kapitałowy. Tradycyjnie przy tak dramatycznych zdarzeniach wśród inwestorów rośnie awersja do ryzyka i starają się oni przenieść swoje aktywa z mniej stabilnych rynków, do instrumentów uważanych powszechnie za bezpieczne. uż sesja w Azji nie była zbyt udana dla posiadaczy akcji.

 

 

Mocno traciły rynki wschodzące, a ich zbiorczy indeks MSCI Emerging Markets stracił ponad 1% i wylądował na sześciotygodniowych minimach. Jednym z liderów spadków był sektor lotniczy, to ze względu na obawy o to, że azjatyccy turyści nie będą już tak chętnie latać do Europy, skoro bezpieczeństwo na Starym Kontynencie jest wyraźnie zagrożone. Linie lotnicze prawdopodobnie znajdą się pod ostrzałem inwestorów z całego świata, ponieważ jest to sektor potencjalnie bardzo podatny na efekty działań terrorystów.

 

Drugą kluczową wiadomością sesji azjatyckiej były dane o PKB w Japonii i w tym przypadku również nie były to informacje pozytywne. Gospodarka Japonii kurczy się drugi kwartał z rzędu o 0,2%, co oznacza ponowne wejście w techniczną recesję. Zawiodły przede wszystkich inwestycje przedsiębiorstw, a także spadły zapasy. Pozytywnie wypadła natomiast konsumpcja prywatna, która urosła o 0,3% względem poprzedniego kwartału. Bilans sesji azjatyckiej jest następujący: Nikkei -1,04%; Shanghai Composite +0,74%; Hang Sens –1,74%.

 

Dzisiejsza sesja w Europie najprawdopodobniej zostanie zdominowana przez temat piątkowych zamachów co powinno negatywnie przekładać się na euro i europejskie indeksy, ale takie reakcje obserwowaliśmy przede wszystkim na otwarciu, natomiast teraz sytuacja nieco się odmienia. Większość indeksów europejskich mimo wszystko nadal traci ponad 0,5%. Mocno zyskuje natomiast złoto, co najprawdopodobniej jest spowodowane wzrostem awersji do ryzyka. Tyle, że ruch na złocie nie jest potwierdzony przez jena czy franka, które w chwilach paniki również powinny zyskiwać, dlatego wiele wskazuje na to, że inwestorzy globalni nie obawiają się znaczącego pogorszenia sytuacji związanej z terroryzmem, a jedynie selektywnego pogorszenia sytuacji poszczególnych sektorów czy spółek giełdowych.

 

Wszystkie główne indeksy GPW znajdują się pod kreską, a WIG20 traci około 0,4%, będąc póki co najlepszym indeksem z Książęcej. Złoty tracił w sposób umiarkowany po otwarciu sesji i warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kurs GBP PLN, który wykonał nowy tegoroczny szczyt na poziomie ponad 6,03. Za dolara płacimy obecnie 3,9520; za euro 4,2420; zaś za franka 3,9240.

 

 

 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych