Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Rekordowo mocny złoty

2014-11-24

Złoty jest najsilniejszy w stosunku do euro od 5 tygodni, a dzisiejszy kurs wskazuje, że nasza waluta kontynuuje próby dalszego umacniania się. Spodziewamy się niewielkich korekt, a dane z rynku zależne będą od odczytów niemieckich indeksów, jako że Niemcy to nasz najważniejszy partner handlowy. Po południu euro w stosunku do dolara odbiło się.

 

Poranne notowania

Rano kursy walut kształtowały się następująco: 4,1971 PLN za euro, 3,3855 PLN za dolara amerykańskiego, 3,4884 PLN wobec franka szwajcarskiego. W przypadku pary euro – złoty osiągnięto minima 5-tygodniowe, a w przypadku franka minima 3-tygodniowe. Otwarcie na złotego jest wyraźnie mocniejsze, choć w przypadku dolara i funta brytyjskiego impulsy nie oddziałują aż tak wyraźnie.

 

Euro pod presją

Mamy do czynienia z kontynuacją  wzrostu z piątku. Euro jest wyraźnie pod presją. Przyczynia się do tego kilka czynników, które mają wpływ na kurs euro. Pierwszy z nich to rozpoczęcie przez Europejski Bank Centralny skupu ABS (papiery zabezpieczone aktywami). Rynki zareagowały również na obniżkę stóp procentowych ogłoszoną przez Ludowy Bank Chin, a także na deklaracje Mario Draghiego, który nie wyklucza poluzowania polityki pieniężnej.

 

Dzisiejsze najważniejsze impulsy

Dla Niemiec, a co za tym idzie także dla całej Strefy Euro, ważna jest publikacja instytutu Info dotycząca klimatu gospodarczego. Prognozy mówiły o minimalnym spadku i ich potwierdzenie na kurs euro nie miało by wpływu, znaczące byłyby dane lepsze, bądź gorsze od zakładanych. Jednakże indeks odbił się i ze 103,2 pkt. wzrósł do 104,7 pkt. W związku z takim obrotem sprawy, dla euro kluczowe będzie grudniowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego.

 

Czy determinacja w walce z inflacją pomoże?

Jak dał do zrozumienia Draghi, spodziewać się należy ostrej walki Europejskiego Banku Centralnego z inflacją i użycia a w tym celu całego arsenału działań, polityka pieniężna ma być poluzowana. Czy zapowiedzi pozostaną zrealizowane okaże się już niebawem, tymczasem eruo w stosunku do dolara odbiło po zaskakująco dobrym odczycie monachijskiego instytutu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc