Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Rekordowe umocnienie funta

2015-02-18

Brytyjska waluta umocniła się dziś względem euro do poziomów ostatnio obserwowanych na początku 2008 roku (0,7363). Z kolei w relacji do dolara amerykańskiego obserwowaliśmy zwyżkę o 0,5% do poziomu 1,5439.

 

Kolejna fala umocnienia kursu funta GBP wynikała z dziś opublikowanych danych z rynku pracy, a także z zapisków opublikowanych w protokole z ostatniego posiedzenia Banku Anglii. Stopa bezrobocia w grudniu spadła do najniższego poziomu od sierpnia 2008 roku, a więc do poziomu 5,7%. Konsensus rynkowy zakładał publikację wynoszącą 5,8%. Znakomite dane z rynku pracy zostały wsparte przez wspomniane zapiski z ostatniego posiedzenia BoE. Dowiedzieliśmy się z nich, że 2 członków Komitetu uważa, iż podwyżka stóp procentowych w 2015 jest niezbędna. Dodatkowo MPC zakłada szybkie odbicie w inflacji w momencie, gdy tylko zakończy się spadek cen ropy (trudno się nie zgodzić, gdyż opublikowana wczoraj inflacja bazowa wyniosła 1,4% w styczniu wobec 1,3% w grudniu). Protokół został podsumowany stwierdzeniem, że z dużym prawdopodobieństwem kolejnym działaniem BoE będzie podwyżka stóp procentowych. W zasadzie było to podsumowaniem tego, co zostało powiedziane w momencie publikacji kwartalnego raportu o inflacji Banku Anglii.

 

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że w krótkim terminie inflacja CPI może spaść w UK poniżej zera, co także BoE zakłada w swoich oczekiwaniach (obecnie CPI to 0,3%). Jednakże w długim terminie oczekuje się szybszego powrotu inflacji do celu.

 

Złoty pozostaje dziś stabilny względem euro (4,18). Traci natomiast względem funta -0,85% (5,68) oraz dolara -0,36% (3,68). Względem franka PLN umacnia się o +0,23% (3,91). Opublikowane dane z naszej gospodarki pokazały, że dynamika produkcji przemysłowej w styczniu wzrosła o 1,7% r/r przy konsensusie równej 1,8%. Z kolei sprzedaż detaliczna, również w ujęciu rocznym, wzrosła zaledwie o 0,1% przy szacunkach wynoszących 0,6%. Rynek zatem nadal dość zdecydowanie wycenia obniżkę stóp procentowych na marcowym posiedzeniu RPP.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc