Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Trwa referendum, na funcie niewielkie wahania

2016-06-23

W Wielkiej Brytanii trwa referendum dotyczące wyjścia z Unii Europejskiej. Ostatnie poważne sondaże wskazywały na spadek liczby eurosceptyków, ale sytuacja będzie niepewna do samego końca. Funt reaguje w miarę spokojnie, oczywiście obserwujemy wahania kursu, ale nie są one spektakularne. Obecnie kurs funta wynosi 5,71 zł.

 

Na funcie niewielkie wahnia

David Cameron zrealizował obietnicę wyborczą sprzed trzech lat. Brytyjczycy na drodze referendum wypowiadają się w kwestii dalszego członkostwa w UE. Do ostatniej chwili trudno było wyrokować, kto ma przewagę. Sondaże po tragicznej śmierci posłanki z ramienia rządzącej partii, przeciwnej Brexitowi, wskazywały jednak na wzrost liczby przeciwników wyjścia z UE. Funt reaguje w miarę spokojnie. Są oczywiście zauważalne wahania kursu, ale od rana nie było większych zmian w notowaniu brytyjskiej waluty. Obecnie, podobnie jak przed rozpoczęciem referendum,  kurs funta wynosi 5,71 zł, a maximum dzisiejszego dnia to 5,73 zł.

 

Trudna decyzja

Referendum jest istotne z punktu widzenia partii rządzącej, gdyż oddaje dobrze nastroje wśród Brytyjczyków. Pytanie – czy jeśli w referendum opowiedzą się oni za Brexitem – rząd będzie na tyle silny i skłonny zaryzykować decyzję wbrew woli wyborców, by do opuszczenia Unii nie doszło. W referendum głosują  co prawda wszyscy uprawnienie obywatele, ale ostateczna decyzja należy do rządu. Znamy już ryzyko dla funta i walut EM, powiązanych z brytyjską walutą, w tym dla złotego. Czy Brytyjczyków argumenty przeciw Brexitowi przekonają na tyle, by opowiedzieli się za pozostaniem w UE? Tego dowiemy się w ciągu kilkunastu najbliższych godzin.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc