Rating utrzymany, złoty mocniejszy

2016-05-16

Rating dla Polski został utrzymany, jednak negatywnie oceniono perspektywę, jest ona teraz niższa. Śmiało można powiedzieć, że złotemu "upiekło się". Nasza waluta po opublikowaniu decyzji agencji Moody’s wyraźnie pnie się w górę. Umocnieni złotego jest wyrazem pewnego rodzaju ulgi na rynku walutowym.

 

Ulga na rynku

Złotemu udało się, rating dla Polski nie został obniżony. Negatywnie oceniono jedynie perspektywę na przyszłość. Na rynku złotego momentalnie dało się odczuć ulgę, kurs złotego powędrował w górę, zwyżki także na giełdzie. Decyzja agencji Moody’s jest jednak już ostatnim z serii ostrzeżeń. Następnym krokiem będzie obniżenie ratingu. W minionym półroczu ostrzeżenia były już trzy, teraz przyszedł czas na obniżenie perspektywy, a  następnym krokiem będzie obniżenie samego ratingu. Zagrożenie cały czas jest odczuwalne, a następny termin, w którym możliwa jest rewizja to lipiec, a więc stosunkowo szybko i Polska ma niewiele czasu, by odzyskać wizerunek stabilnego i przewidywalnego partnera.

 

Umocnienie złotego

Złoty wykorzystał sytuację i umocnił się na parach. Wieczorne kursy walut na kantor.pl kształtowały się następująco: euro 4,3834 zł, dolar 3,8728 zł, frank szwajcarski 3,9665 zł, funt szterling 5,5753 zł. W skupie waluty były o blisko trzy grosze tańsze. Frankowiczów cieszy za pewne spadek kursu franka, który stracił do złotego ponad cztery grosze, ale należy pamiętać, że bezpośrednio przed publikacją decyzji agenci złoty był wyjątkowo słaby, do czego przyczyniły się słowa jednego z ministrów. Rynek zinterpretował wypowiedź polityka jako impuls do pozbycia się złotego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych