Raport poranny – waluty światowe

2015-09-30

Spore wahania oglądaliśmy w ostatnich kilkunastu godzinach na rynku EUR/USD i w czasie tych ruchów to przełamywaliśmy, to wracaliśmy nad ważne wsparcie tworzone przez wewnętrzną linię kanału wzrostowego.

 

 

Takie "flirtowanie" ze wsparciem czy oporem zazwyczaj sugeruje, że nie jest on dla rynku istotny. Na powyższym wykresie przedstawiłem następne wsparcia i opory (czerwone okręgi), które dla rynku mogą być ważne. Pokonanie jednej z przestawionych wyżej stref powinno pokazać dalszy kierunek trendu tego rynku. Moim zdaniem scenariusz spadkowy dla tej pary jest w dalszym ciągu wariantem preferowanym. Niewiele dzieje się natomiast na rynku GBP/USD, gdzie ugrzęźliśmy nieco powyżej ważnych wsparć i budujemy jakąś lokalną konsolidację.

 

W takiej sytuacji bezpiecznie jest czekać na kierunek wybicia, co w naszym przypadku oznaczałoby pokonanie 1,5173 lub 1,5123, gdzie znajdują się prezentowane wyżej opory i wsparcia. Pokonanie pierwszego z ww. poziomów otworzyłoby drogę do umocnienia funta względem dolara zapewne w kierunku 1,5335, gdzie znajdują się następne, istotne opory. Z drugiej strony spadek poniżej 1,5123 zanegowałby formację klina, a wówczas ruch do okolic 1,50 (dolne ograniczenie prezentowanej na pierwszym z powyższych wykresów strefy wsparć) byłby wysoce prawdopodobny. Próby kontynuacji odbicia oglądamy z kolei na rynku USD/JPY i wydaje się, że szanse na kontynuację umacniania dolara względem jena zaczęły wzrastać.

 

Dopóki jednak nie zostaną przetestowane ograniczenia konsolidacji, które prezentuję na powyższym wykresie, to kierunek trendu tej pary w dłuższym terminie pozostawać będzie kwestią otwartą. Tym samym w dalszym ciągu nie mamy na tym rynku klarownych sygnałów transakcyjnych, co jak mi się wydaje warto uwzględniać w swoich strategiach inwestycyjnych.

 

Autor:

Tomasz Marek EFIX Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych