Raport popołudniowy z rynku

2015-09-23

Deprecjacja złotego do dolara amerykańskiego i funta szterlinga wyhamowała wczoraj wieczorem. Od tamtej pory na parach złotówkowych oglądamy przewagę strony podażowej.

 

 

USD/PLN

Aprecjacja dolara amerykańskiego do złotego wyhamowała wczoraj wieczorem i kurs dolara zatrzymał się na poziomie linii trendu spadkowego z genezą 7 sierpnia (patrz wykres). Pozytywny test tej linii skutkował cofnięciem. Przewaga strony podażowej nie była jednak na tyle znacząca, by wykształcić głębszą korektę, a jedynie wąską konsolidację poniżej tej linii. Nie jest zatem wykluczone, że opór ten nie będzie ponownie testowany. Jego pokonanie otworzyłoby drogę do ataku ekstremów z tego miesiąca (3,81). Pokonanie wspomnianej linii byłoby także technicznym sygnałem, że odbicie z 18 września nie jest tylko korektą, ale nową falą wzrostową porównywalną z tą wykształconą w dniach 24 sierpnia – 4 września na omawianej parze. W tym wypadku poziom równości fal wypada na 3,8460 i wraz z wakacyjnymi ekstremami (3,8550) kształtuje on ważną średnioterminową strefę oporów.

 

 

EUR/PLN

Notowania EUR/PLN na początku tygodnia pozytywnie przetestowały od góry średnioterminową linię trendu spadkowego z genezą w grudniu ubiegłego roku, którą notowania pokonały 21 sierpnia (patrz wykres). Od kilku tygodni kurs budował konsolidację powyżej tej linii. Wczoraj rano kurs dynamicznie ruszył w kierunku północnym, wracając tym samym do wnętrza trendu bocznego budującego się od 24 sierpnia (patrz wykres). W związku z tym sytuacja techniczna tej pary pozostaje niezmieniona. Zejście poniżej poziomu 4,18 pozwoliłoby na pogłębienie spadkowego ruchu korekcyjnego przynajmniej do poziomów 4,1544 – 4,1605 (61,8% całej sekwencji wzrostowej z 17 lipca i dołek z 18 sierpnia).

 

 

GBP/PLN

Silne cofnięcie oglądamy dziś natomiast na notowaniach GBP/PLN. Kurs omawianej pary wczoraj po południu pozytywnie przetestował poziom 38,2% zniesienia sekwencji spadkowej z genezą 5 sierpnia (poziom 5,8160), który stanowi minimalny modelowy zasięg korekty z technicznego punktu widzenia. Oznacza to, że ruch korekcyjny mógł już ulec zakończeniu. Potwierdzeniem takiego scenariusza byłby powrót kursu poniżej, obecnie testowanej, lokalnej linii trendu wzrostowego (5,74).

 

 

 

 

Autor:

Karolina Bojko-Leszczyńska

EFIX Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych