Raport popołudniowy - waluty świata

2015-09-24

Ostatnie godziny na rynku walutowym przyniosły dość wyraźne, aczkolwiek nadal lokalne, umocnienie wspólnej waluty, na co wpływ miał z pewnością pozytywny odczyt indeksu IFO.

 

 

EUR USD

Kurs eurodolara nie zdołał pokonać wsparć usytuowanych w rejonie 1,1085 (patrz wykres powyżej). Na tym poziomie uaktywniła się strona popytowa, a po dobrym wskazaniu IFO możemy oglądać większą korektę wzrostową. Moim zdaniem będzie ona mieć charakter lokalny i nie powinna przekroczyć okolic 1,13, gdzie aktualnie przebiega linia trendu poprowadzona po krótkoterminowych minimach. W szerszym horyzoncie pokonanie wymienionych na wstępie wsparć otworzyłoby drogę do przeceny wspólnej waluty względem USD co najmniej w okolice 0,10940, gdzie usytuowane jest 61% zniesienie sekwencji wzrostowej zainicjowanej na tym rynku w połowie marca bieżącego roku.

 

 

EUR GBP

Wyraźne umocnienie euro przełożyło się na sytuację na rynku EUR GBP. Kurs walut testuje właśnie opory zlokalizowane w rejonie 0,7335, gdzie znajduje się górne ograniczenie średnioterminowej formacji flagi. Moim zdaniem szanse na pokonanie tych barier są duże, a ich przebicie otworzyłoby drogę do dalszego umocnienia wspólnej waluty względem funta szterlinga w szerszym horyzoncie. Pierwsze docelowe zasięgi dla takiego scenariusza znajdują się w rejonie 0,7420, kolejne na 0,7480. Geneza tych poziomów została przedstawiona na wykresie powyżej.

 

 

USD CAD

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich godzin handel na rynku USD CAD przeniósł się z dolnych okolic strefy oporów rozciągającej się pomiędzy 1,3265 a 1,3350, w jej górne partie. Przebicie drugiego z wymienionych ograniczeń otworzyłoby drogę do umocnienia dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego co najmniej w okolice 1,3695, gdzie wypada równość fal w ramach sekwencji wzrostowej zainicjowanej w maju bieżącego roku (o czym pisałem w poprzednich raportach). Taki wariant pozostaje na obecnym etapie wariantem preferowanym. Z jego zanegowaniem będziemy mieli do czynienia dopiero wówczas, kiedy kurs analizowanej pary powróci do wnętrza wspomnianej wcześniej średnioterminowej konsolidacji.

 

Autor:

Dawid Jacek EFIX Dom Maklerski S.A.

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych