Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Radzili nad polityką pieniężną...

2018-10-04

Raport ADP od dawna ma zwyczaj mocno rozmijać się z późniejszymi o parę dni rządowymi payrollsami, ale dla formalności trzeba powiedzieć, że wczorajszy odczyt był pozytywny. Zatrudnienie we wrześniu wzrosło o 230 tys. posad, gdy oczekiwano 185 tys.

 

 

Dobrze wypadły też indeksy PMI i ISM dla usług w USA - w obu przypadkach rezultaty były powyżej prognoz. Tymczasem w Niemczech uzyskano wynik poniżej założeń, zaś w Strefie Euro jako całości - równy prognozie wynoszącej 54,7 pkt.

 

Piłka jest mocno po stronie dolara. Wykres zszedł poniżej 1,15 - w istocie dziś nad ranem mieliśmy nawet 1,1460-65. To znaczy, że konsolidacja, która trwa od maja, została rozbita - podobnie jak wcześniej przebito ją (tymczasowo) w sierpniu. W teorii granicą może być teraz 1,13 - choć oczywiście nie twierdzimy, że dziś czy jutro osiągniemy takie poziomy. Zdaniem J. Powella stopy procentowe w Stanach wciąż są dalekie od poziomów neutralnych, a takie stwierdzenie można odczytywać jako sugestię, iż podwyżki stóp będą swobodnie kontynuowane.

 

Dziś o 13:30 poznamy raport Challengera na temat planowanej liczby zwolnień. O 14:30 mamy tygodniową liczbę wniosków o zasiłek, zaś o 16:00 dane o zamówieniach w Stanach w trzech kategoriach. O 16:00 ukaże się Ivey PMI dla Kanady.

 

 

Po obradach RPP

Oprocentowanie w Polsce nie uległo wczoraj modyfikacji, nikt zresztą tego nie oczekiwał. Stopa referencyjna to 1,5 proc. - nadal. RPP ma generalnie pozytywny obraz gospodarki tak na teraz, jak i na przyszłość, przynajmniej relatywnie bliską. Inflacja ma być w pobliżu celu, konsumpcja ma rosnąć, zwiększa się zatrudnienie, rosną płace. Koniunktura za granicą też jest niezła.

 

Adam Glapiński, szef NBP i RPP, ocenił, iż obecne stopy pozostaną do końca roku 2019, a może i dłużej, jeśli otoczenie ekonomiczne nie zmieni się znacząco. Nie twierdzi jednak, iż na pewno terminem braku zmian będzie koniec roku 2020. To jeszcze nie jest do końca jasne.

 

USD/PLN jest teraz na 3,7530, a minima z dnia to jak na razie 3,74. Innymi słowy, złoty dość wyraźnie traci. Wrześniowa tendencja spadkowa została pokonana, wykres idzie w górę. Kursy rzędu 3,62 - 3,63 z końcówki września to już historia. Na EUR/PLN obraz jest podobny, mamy 4,31 - i można się tu doszukiwać testu lokalnego oporu.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc