Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp

2015-10-06

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp (nie było to zaskoczeniem, w sumie czyni to tytuł naszego raportu nieco zwodniczym). Rada oczekuje powolnego wzrostu cen w przyszłych kwartałach tudzież 'domykania się luki popytowej' z uwagi na dobrą sytuację krajowego rynku pracy i poprawę koniuktury w Eurolandzie. Wciąż spore jest jednak ryzyko spowolnienia emerging markets.

 

Eurodolar w dół i w górę

Zajmijmy się przez moment eurodolarem. Ten dziś notował poziomy rzędu 1,1170 nad ranem – ale w ciągu sesji wybił się ostro na północ, czyli dolar się osłabił. Mamy teraz 1,1270 – mimo słabych danych z Niemiec. Inna rzecz, że być może teraz słabe dane wcale niekoniecznie muszą osłabiać euro, bo główna uwaga skupiona jest na dolarze i rynek może zakładać, że cokolwiek złego się dzieje – to szkodzi dolarowi i perspektywie podwyżki stóp w grudniu. 
 

Zresztą wydaje się też, że gracze są trochę rozchwiani i nie do końca wiedzą, czy grać pod wyższe euro (po co, skoro w końcu i tak nadejdzie czas wyższych stóp dolarowych, nawet jeśli się to trochę odwlecze?), czy pod mocniejszego dolara (ale czy warto, skoro dane z rynku pracy USA były słabe itd.?). 

 

Trzeba przyznać, że wyjątkowo mizernie wypadły dziś niemiecki dane o zamówieniach w przemyśle. Spodziewano się na rynku wzrostu o 0,5 proc. m/m, a przyszedł spadek o 1,8 proc., do tego poprzedni wynik obniżono z -1,4 proc. do -2,2 proc. Dynamika roczna wyniosła tylko 2,3 proc. lub też 1,9 proc. z uwzględnieniem korekty o liczbę dni roboczych. Zakładano w tym drugim ujęciu 5,6 proc.


Wynik był słaby i np. potencjalnie może to szkodzić walucie krajowej (złotemu), jako że nasza gospodarka jest mocno powiązana z Niemcami, a poza tym PLN źle reaguje na słabe dane ze świata. Na razie jednak sytuacja jest bardziej złożona, ale o tym w drugiej części raportu. 

 


Rynek walut na złotym

Kurs euro oscylował dziś niespokojnie pomiędzy 4,24 a 4,2520, jakkolwiek zakres ten był wąski, więc ewentualne straty czy zyski nie były duże. Pod koniec dnia, wieczorem, mamy ok. 4,2410. Na USD/PLN wyższy eurodolar sprawił ponowne umocnienie złotego, zejście w okolice 3,7640. Można odnieść wrażenie, że EUR/USD huśta tą parą w ostatnich czasach dość mocno, a jej samej trochę brak własnych impulsów.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc