Publikacja wyników sprzedaży detalicznej w USA

2015-12-11

Czas na kolejne ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Tym razem uwaga inwestorów skupi się na publikacji wyników sprzedaży detalicznej, które zostaną przedstawione o godzinie 14:30. Jesteśmy coraz bliżej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie pierwszej podwyżki stóp procentowych, która z 80% prawdopodobieństwem – wycenianym na podstawie kontraktów FED Funds Futures – ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu, stąd każde istotne publikacje makroekonomiczne z największej gospodarki świata mają obecnie ogromny wpływ na sentyment inwestorów.

 

 

Konsensus ekonomistów spodziewa się w wyniku w wysokości 0,3% w ujęciu miesięcznym, a więc jest to stosunkowo niska prognoza, wpisująca się w ostatnią serię gorszych wyników z amerykańskiej gospodarki. Wczorajsza liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od lipca, indeks ISM dla przemysłu spadł poniżej 50 punktów – najniższego poziomu od 2009 roku – a inflacja wynosi 0,2% w ujęciu rocznym, przy dalszej wyprzedaży na rynku surowców. Rezerwa Federalna staje zatem przed bardzo trudnym zadaniem, a oczekiwania rynkowe dotyczące przyszłotygodniowej podwyżki z każdym dniem są coraz wyższe.

 

 

Sytuacja na rynku surowców ponownie determinuje kursy walut skorelowanych z cenami poszczególnych towarów. USDCAD znajduje się na 11 letnich szczytach, w wyniku kolejnych spadków cen ropy naftowej, w przypadku ropy WTI, poniżej poziomu 37 dolarów za baryłkę. Natomiast dolar australijski tylko chwilowo wykorzystał znakomite dane z tamtejszego rynku pracy do wzrostów, a dzisiejsze notowania tej waluty poruszają się zgodnie z ceną miedzi, która wyraźnie spada. AUDUSD traci już ponad 0,4%, spadając do poziomu 0,7231.

 

Od rana jesteśmy świadkami lepszego fragmentu dla polskiego złotego, który wyraźnie zyskuje na całym rynku.

 

USDPLN : -0,26%

EURPLN : -0,03%

GBPPLN : -0,22%

CHFPLN : -0,11%

 

Optymistycznie rozpoczął się również handel na warszawskiej giełdzie, na której indeks WIG20 rośnie już o ponad 0,7% i znajduje się w czołówce europejskich giełd. Motorami napędowymi wzrostów są te walory, które w ostatnim czasie były najmocniej wyprzedawane, a więc Bogdanka, mBank oraz KGHM. Na pozostałych europejskich giełdach dominuje kolor czerwony i widoczna jest coraz większa niepewność inwestorów przed przyszłotygodniową decyzją Rezerwy Federalnej. Straty indeksów DAX, CAC40, FTSE MIB i IBEX35 są do siebie zbliżone i wynoszą około 0,5% - 0,7%.

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych