Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Publikacja wyników sprzedaży detalicznej w USA

2015-12-11

Czas na kolejne ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Tym razem uwaga inwestorów skupi się na publikacji wyników sprzedaży detalicznej, które zostaną przedstawione o godzinie 14:30. Jesteśmy coraz bliżej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie pierwszej podwyżki stóp procentowych, która z 80% prawdopodobieństwem – wycenianym na podstawie kontraktów FED Funds Futures – ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu, stąd każde istotne publikacje makroekonomiczne z największej gospodarki świata mają obecnie ogromny wpływ na sentyment inwestorów.

 

 

Konsensus ekonomistów spodziewa się w wyniku w wysokości 0,3% w ujęciu miesięcznym, a więc jest to stosunkowo niska prognoza, wpisująca się w ostatnią serię gorszych wyników z amerykańskiej gospodarki. Wczorajsza liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najwyższa od lipca, indeks ISM dla przemysłu spadł poniżej 50 punktów – najniższego poziomu od 2009 roku – a inflacja wynosi 0,2% w ujęciu rocznym, przy dalszej wyprzedaży na rynku surowców. Rezerwa Federalna staje zatem przed bardzo trudnym zadaniem, a oczekiwania rynkowe dotyczące przyszłotygodniowej podwyżki z każdym dniem są coraz wyższe.

 

 

Sytuacja na rynku surowców ponownie determinuje kursy walut skorelowanych z cenami poszczególnych towarów. USDCAD znajduje się na 11 letnich szczytach, w wyniku kolejnych spadków cen ropy naftowej, w przypadku ropy WTI, poniżej poziomu 37 dolarów za baryłkę. Natomiast dolar australijski tylko chwilowo wykorzystał znakomite dane z tamtejszego rynku pracy do wzrostów, a dzisiejsze notowania tej waluty poruszają się zgodnie z ceną miedzi, która wyraźnie spada. AUDUSD traci już ponad 0,4%, spadając do poziomu 0,7231.

 

Od rana jesteśmy świadkami lepszego fragmentu dla polskiego złotego, który wyraźnie zyskuje na całym rynku.

 

USDPLN : -0,26%

EURPLN : -0,03%

GBPPLN : -0,22%

CHFPLN : -0,11%

 

Optymistycznie rozpoczął się również handel na warszawskiej giełdzie, na której indeks WIG20 rośnie już o ponad 0,7% i znajduje się w czołówce europejskich giełd. Motorami napędowymi wzrostów są te walory, które w ostatnim czasie były najmocniej wyprzedawane, a więc Bogdanka, mBank oraz KGHM. Na pozostałych europejskich giełdach dominuje kolor czerwony i widoczna jest coraz większa niepewność inwestorów przed przyszłotygodniową decyzją Rezerwy Federalnej. Straty indeksów DAX, CAC40, FTSE MIB i IBEX35 są do siebie zbliżone i wynoszą około 0,5% - 0,7%.

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc