Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Przed referendum funt bez zmian

2016-06-22

Już jutro w Wielkiej Brytanii odbędzie się historyczne referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Na rynku walutowym obserwowaliśmy cały wachlarz zachowań, które były odpowiedzią na ryzyko Brexitu. Czy inwestorzy nadal boją się zachwiania strukturami UE i konsekwencji dla rynku walutowego? Dziś jest już zdecydowanie spokojniej. Funt utrzymuje się na stabilnym poziomie.

 

Wahania mają ograniczony zakres

Im bliżej referendum, tym widoczniejsze są spadki na funcie. Krzywa ma nachylenie wyraźnie spadkowe, ale wraz ze zbliżającym się referendum widać też uspokojenie nastrojów i lekkie odwrócenie tej tendencji. W ujęciu miesięcznym odbicie nastąpiło po pierwszym tygodniu czerwca, kiedy to przypadało minimum przy 5,49 zł. Ostatnio funtowi pomogło przerwanie kampanii po zabójstwie posłanki przeciwnej Brexitowi. Do ostatniej chwili kurs funta będzie zapewne podlegał wahaniom, ale ruchy nie są tak duże, jak można by przypuszczać jeszcze kilka tygodni temu.

 

Brexit zmieni oblicze Unii

Brexit, co oczywiste zmieni oblicze Unii, ale co ciekawe wpłynie także na przyszły status Wielkiej Brytanii w Unii, gdyby chciała ona za jakiś czas ponownie włączyć się w struktury  Wspólnoty. Jeśli po Brexicie Wielka Brytania chciałaby przystąpić do Unii, to odbedzie się to już na zupełnie nowych zasadach, które nie funkcjonowały w latach 70. Funt odszedłby do przeszłości, a Brytyjczycy musieliby przyjąć euro. Trudno wyobrazić sobie pełnię konsekwencji dla złotego, który już teraz, w obliczu zagrożenia Brexitem jest pod presją i dużo traci na wartości. Dzień przed referencum kursy walut kursy walut są w miarę stabilne, choć wysokie, ale sytuacja i tak jest lepsza niż jeszcze kilka dni temu. Obecnie frank szwajcarski kosztuje już tylko nieco ponad 4 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc