Przecena dolara bez powodu

2015-06-09

Dolar amerykański niedługo cieszył się z wiodącej pozycji na rynku FX, choć trudno doszukać się powodów poniedziałkowej wyprzedaży. Niska płynność i krótkoterminowe pozycjonowanie muszą mieć tutaj duże znaczenie, gdyż fundamenty USD stają się coraz bardziej korzystne dla aprecjacji w dłuższym horyzoncie.


Naprawdę trudno jest znaleźć mocny powód, który odpowiadałby za wczorajszą wyraźną przecenę USD. Wprawdzie wstępnie rynek wystraszył się słów prezydenta Obamy, że silny dolar stanowi problem, ale informacja ta została (dwukrotnie!) zdementowana. Czy inwestorzy obawiają się, że silna waluta będzie budzić coraz większe zainteresowanie władz, przynosząc więcej werbalnych interwencji? Może. Jednak jeśli z ekonomicznego punktu widzenia sytuacja w USA i poza nimi będzie się rozwijać tak, jak się obecnie oczekuje, trudno będzie powstrzymać aprecjację USD.

Z pewnością dla uspokojenia inwestorów przydałby się kolejny dowód, że gospodarka USA nabiera rozpędu po trudnej zimie, ale na to musimy poczekać do czwartku (dane o sprzedaży detalicznej za maj). W międzyczasie pozycjonowanie na niskiej płynności może odgrywać ważniejszą rolę przy przełamywaniu barier technicznych i akceleracji zmienności na fali aktywowanych zleceń stop.
 
W nocy lepszy zestaw drugorzędnych danych z Australii chwilowo wzmacniał AUD względem USD, jednak efekt szybko wyparował przy zderzeniu z kolejnymi oznakami presji deflacyjnej w Chinach. Indeks zaufania australijskiego biznesu skoczył do 9-miesięcznego szczytu, a liczba nowych kredytów hipotecznych wzrosła m/m o 1 proc. (prog. -2 proc.). Z kolei w Chinach w maju CPI zwolnił do 1,2 proc. r/r z 1,5 proc.

Otoczenie zewnętrzne nie jest sprzyjające dla AUD i bardzo prawdopodobny jest powrót presji sprzedających, jak tylko rynek otrząśnie się z zawirowań wokół USD. Dziś w nocy przemawiać będzie szef RBA Stevens i jego gołębie komentarze mogą być pierwszym impulsem do sprzedaży auusie.

We wtorkowym kalendarium mamy handel zagraniczny z Wielkiej Brytanii (10:30), PKB ze strefy euro (11:00) oraz zapasy hurtowników z USA (16:00). W Wielkiej Brytanii oczekuje się skurczenia deficytu w kwietniu do 2,6 mdl GBP z 28 mld GBP w marcu. Dane nie bywają zbyt duży impulsem dla rynku funta i większa uwaga będzie towarzyszyć odczytowi produkcji przemysłowej w środę. Dane o PKB z Eurolandu za I kw.  są rewizją wstępnego odczytu, ale oczekuje się utrzymania wzrostu 0,4 proc. k/k.

Niewielki wpływ na euro, które wyczekuje postępów w greckich negocjacjach. Wczoraj agencja Dow Jones donosiła, że Grecja i pożyczkodawcy rozważają rozszerzenie programu bailoutowego do marca 016 r., ale informacja została później zdementowana. Wreszcie dane o zapasach z USA za kwiecień są drugorzędną (jeśli nie trzeciorzędną) publikacją i ich wpływ na USD będzie marginalny. 

 

 

Autor:

Konrad Białas

TMS Brokers S.A

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych