Protokół FOMC nie zmienia sytuacji

2015-11-19

Podwyżka stóp procentowych w grudniu jest odpowiednia według wielu członków FOMC, jako że amerykańska gospodarka wedle ich opinii, jest gotowa na przyjęcie wyższego poziomu stóp procentowych. Jednak część członków komitetu zwróciło również uwagę na to, że nie wszystkie kryteria makroekonomiczne wymagane do podwyższenia stóp procentowych mogą w grudniu być spełnione, aczkolwiek dostrzegalne jest również ryzyko z przeciąganiem w czasie terminu pierwszej podwyżki.

 

 

Ponownie podkreślono zależność decyzji w sprawie stóp procentowych od pojawiających się danych makroekonomicznych, a więc grudniowe informacje z amerykańskiego rynku pracy oraz dane o inflacji mogą być rozstrzygające w kontekście terminu rozpoczęcia normalizacji polityki pieniężnej. Prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki, wyceniane na podstawie notowań kontraktów terminowych FED Funds Futures pozostało po wczorajszym protokole na niezmienionym poziomie 66%, potwierdzając, że jego treść żadnego przełomu nie przyniosła. Brak wyraźnego sygnału ze strony komitetu FOMC przyczynia się do dzisiejszej słabości dolara amerykańskiego, który od godzin porannych jest wyprzedawany. Indeks tej waluty, tworzony na podstawie notowań par USDCHF, USDEUR, USDGBP oraz USDJPY traci ponad 0,2%. To pozwoliło również na złapanie oddechu przez parę USDPLN, która przedwczoraj znalazła się bardzo blisko granicy 4,00, a dzisiejsza sesja rozpoczyna się od notowań w okolicy poziomu 3,97.

 

Rajd na europejskich giełdach trwa najlepsze i dzisiejsza sesja to kolejny dzień dominacji kupujących. Niemiecki DAX rośnie w trakcie pierwszej godziny handlu już o 1,3%, przekraczając poziom 11 100 punktów. Pozostałe indeksy giełdowe w Europie również świecą na zielono, w tym nasz rodziny indeks WIG20, który po wczorajszym expose odnotował wyraźne wzrosty, kontynuowane od początku dzisiejszej sesji – indeks blue chipów rośnie o ponad 0,2%. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym uwaga inwestorów skupia się na publikacji wyników sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii, które w ostatnim miesiącu wyjątkowo pozytywnie zaskoczyły uczestników rynku i pokazały wynik w wysokości 6,5%. Konsensus ekonomistów na dzisiejszy odczyt to 4,2%, a publikacja tych danych została zaplanowana na godzinę 10:30. Natomiast o godzinie 13:30 zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, w którym mogą znaleźć się cenne wskazówki dotyczące grudniowych decyzji banku centralnego, gdzie duża część inwestorów spodziewa się kolejnego luzowania polityki pieniężnej w strefie euro. 

 

Autor:

Robert Pietrzak

HTF Brokers

młodszy analityk rynku FX

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych