Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Nowy projekt dla frankowiczów

2016-06-07

Zakończyły się prace zespołu ekspertów Kancelarii Prezydenta. Znamy już nowe założenia ustawy o kredytach frankowych. Projekt zakłada możliwość zwrotu nadpłaconej różnicy pomiędzy kursami kupna i sprzedaży oraz wygaszenia kredytu w zamian za mieszkanie. Jak zwykle projekt ustawy budzi wiele emocji, także na rynku walutowym.

 

Koniec prac nad projektem

Prasa podaje, że zespół ekspertów skupionych wokół Kancelarii prezydenta zdołał wypracować "prawie ostateczny kształt" proponowanej ustawy o kredytach frankowych. Wszelkie doniesienia na ten temat najpilniej śledzą frankowicze, ale z zainteresowaniem prace nad ustawa obserwują także uczestnicy rynku. Kilka założeń nowej propozycji tej ustawy jest iście rewolucyjnych – np. opcja zwrotu środków nadpłaconych stanowiących różnicę pomiędzy kursem kupna a sprzedaży. Kolejny punkt budzący kontrowersje to możliwość wygaszenia kredytu w zamian za mieszkanie.

 

Możliwość wygaszenia kredytu

Obok narzędzia, które nakazywałoby bankom zwrot kwot pobranych w ramach spreadu pojawia się kilka innych kontrowersyjnych rozwiązań. Nie zawsze bezpiecznych dla systemu bankowego. Eksperci proponują, by możliwe było wygaszenie kredytu w zamian za mieszkanie. Zastrzeżeń jest wiele, płyną one nie tylko ze strony przedstawicieli banków, ale też niezależnych ekspertów. Publicznie uznano projekt ustawy jako budzący zastrzeżenia ekonomiczne i moralne. Koszty są niedoszacowane i obecnie trudno jest przeprowadzić racjonalna kalkulację. Ustawa w takim kształcie po raz kolejny negatywnie rzutuje na kondycję złotego. Ryzyko polityczne jest jednym z negatywnych bodźców wpływających na naszą walutę. Na razie kurs franka utrzymuje się poniżej 4 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc