Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Spełniły się niekorzystne prognozy dla funta

2016-09-23

Kolejny dzień z rzędu kurs funta szterlinga utrzymuje się poniżej 5 PLN. Spełniły się czarne prognozy analityków dla tej waluty. My również ostrzegaliśmy przed takim obrotem sprawy. Po decyzji FED w sprawie stóp procentowych inwestorzy szukają lepiej oprocentowanych walut, mocniejszy złoty przeważył na relacjach na parze GBP/PLN.

 

Gwałtowne spadki na funcie

Ostatnie spadki na funcie uznać można za dosyć gwałtowne, kurs z poziomu powyżej 5 PLN spadł do wartości 4,98 zł. Taki obrót sprawy nie jest zaskoczeniem, analitycy już od pewnego czasu ostrzegali przed czarnym scenariuszem dla funta szterlinga. Obecnie kurs funta jest przy wartościach sprzed pięciu tygodni. Nastroje w Wielkiej Brytanii nie były co prawda katastrofalne, ale cień na nich położyły badania przeprowadzone przez BoE. Bank zbadał sytuację gospodarczą, wyniku sugerują, że wzrost aktywności firm jest znacznie niższy, przedsiębiorcy ograniczają inwestycje. Finanse publiczne pozostają natomiast wciąż w dobrej kondycji.

 

Dewaluacja funta

W prasie pojawiają się już głosy nie o chwilowych spadkach wartości funta, ale o dewaluacji tej waluty. W lipcu padł ponad 30-letni rekord na parze z dolarem. Słaba kondycja brytyjskiej waluty widoczna jest też na zestawianiu z euro. Obecnie wartość funta wynosi o 16 proc. mniej niż rok temu. Brytyjscy eksperci ostrzegają też przed wzrostem cen w Wielkiej Brytanii. Za pozytywne doniesienia dla tej waluty uznać należy dobry stan finansów publicznych, a wszystko rozstrzygną posunięcia rządu i banku centralnego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc