Prognoza kursu dolara na 2016 r.

2015-11-23

Złoty dotychczas umiarkowanie reagował na ryzyko polityczne, lecz wraz z nadejściem 2016 r. i zmianą składu RPP może się to znacznie zmienić. Nowa ekipa rządząca zapowiada daleko idące zmiany w polityce monetarnej. Prognozy mówią o obniżce stóp aż do poziomu 1 proc. Istotne dla złotego są też wydarzenia na szerokim rynku, gdzie pierwszy raz od ponad 9 lat dojdzie do podwyżki stóp w USA.

 

Złoty osłabnie przed końcem roku

Złoty na przełomie 2015/2016 r. będzie słabszy. Wynika tak o ostatnich analiz przeprowadzanych zarówno prognoza kursu dolara w roku 2016przez portale finansowe, jak i niezależnych analityków. Splot niekorzystnych wydarzeń sprawi, że nasza waluta znajdzie się w trudnej sytuacji. Są to ryzyko polityczne w kraju, decyzja FED odnośnie stóp procentowych i zapowiedzi europejskich banków centralnych. Nowa RPP przyniesie zmiany w polityce. Nowa RPP prawdopodobnie doprowadzi do obniżenia stóp procentowych, co zmniejszy zainteresowanie złotym. W związku z podwyżką stóp w USA będzie to dla naszej waluty szczególnie trudny okres. Analitycy przewidują, że niebawem dolar przekroczy 4 PLN i taki kurs będzie utrzymywał się przez cały nadchodzący rok.

 

Euro stabilniejsze

Choć od początku roku dolar podrożał o około  20% i prognozowane są dalsze wzrosty kursu tej waluty, to sytuacja wygląda nieco optymistyczniej jeśli chodzi o euro. Eksperci są zdania, że kurs euro, podobnie jak kurs franka, powinien być stabilny.

 

Dzisiejsze kursy walut

Kurs walut (sprzedaż): euro 4,2577 zł, dolar 3.9991 zł, frank szwajcarski 3,9295 zł, funt szterling 6.0647 zł. Kurs zakupu to: euro 4,2287 zł,  dolar amerykański 3,9741 zł, frank szterling 3,9005 zł, a funt 6,0247 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych