Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Prognoza kursu dolara na 2016 r.

2015-11-23

Złoty dotychczas umiarkowanie reagował na ryzyko polityczne, lecz wraz z nadejściem 2016 r. i zmianą składu RPP może się to znacznie zmienić. Nowa ekipa rządząca zapowiada daleko idące zmiany w polityce monetarnej. Prognozy mówią o obniżce stóp aż do poziomu 1 proc. Istotne dla złotego są też wydarzenia na szerokim rynku, gdzie pierwszy raz od ponad 9 lat dojdzie do podwyżki stóp w USA.

 

Złoty osłabnie przed końcem roku

Złoty na przełomie 2015/2016 r. będzie słabszy. Wynika tak o ostatnich analiz przeprowadzanych zarówno prognoza kursu dolara w roku 2016przez portale finansowe, jak i niezależnych analityków. Splot niekorzystnych wydarzeń sprawi, że nasza waluta znajdzie się w trudnej sytuacji. Są to ryzyko polityczne w kraju, decyzja FED odnośnie stóp procentowych i zapowiedzi europejskich banków centralnych. Nowa RPP przyniesie zmiany w polityce. Nowa RPP prawdopodobnie doprowadzi do obniżenia stóp procentowych, co zmniejszy zainteresowanie złotym. W związku z podwyżką stóp w USA będzie to dla naszej waluty szczególnie trudny okres. Analitycy przewidują, że niebawem dolar przekroczy 4 PLN i taki kurs będzie utrzymywał się przez cały nadchodzący rok.

 

Euro stabilniejsze

Choć od początku roku dolar podrożał o około  20% i prognozowane są dalsze wzrosty kursu tej waluty, to sytuacja wygląda nieco optymistyczniej jeśli chodzi o euro. Eksperci są zdania, że kurs euro, podobnie jak kurs franka, powinien być stabilny.

 

Dzisiejsze kursy walut

Kurs walut (sprzedaż): euro 4,2577 zł, dolar 3.9991 zł, frank szwajcarski 3,9295 zł, funt szterling 6.0647 zł. Kurs zakupu to: euro 4,2287 zł,  dolar amerykański 3,9741 zł, frank szterling 3,9005 zł, a funt 6,0247 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc