Problematyczna sytuacja funta

2016-03-18

Wróciły problemy funta. Od trzech dni obserwujemy wyraźne spadki notowań funta. Brytyjska waluta dawno tyle nie straciła. Funtowi bez wątpienia zaszkodził ostatni sondaż na temat referendum w sprawie pozostania w Unii Europejskiej. Większość respondentów opowiedziała się w nim za opuszczeniem Strefy Euro.

 

Sytuacja wokół funta zaognia się

Wyprzedaż na funcie trwa w najlepsze od trzech dni. Po okresie względnej poprawy notowań kłopoty brytyjskiej waluty wróciły ze zdwojoną siłą. Wszystko za sprawą najnowszego sondażu, które w połowie tygodnia opublikował The Telegraph. Wyniki kształtują się następująco: za opuszczeniem UE głosowało 49 proc. respondentów, przeciw było 47 proc. ankietowanych. W ciągu pierwszej doby od opublikowania wyników sondażu funt stracił na parach 1 procent. W funta uderzył nie do końca sam wynik, ale forma przeprowadzenia sondażu. Wcześniejsze, elektroniczne sondaże i prognozy rozkładały głosy równomiernie, tymczasem ostatnie, telefoniczne głosowanie dało przewagę zwolennikom Brexitu.

 

Na szerokim rynku funt słabnie

Funt słabnie także na szerokim rynku. Sytuacja na parze GBP/PLN jest w istocie pochodną wydarzeń na rynku globalnym, gdzie na parze z także słabym dolarem możliwe są jednak okolice 1.4 i niżej. Prognozy, jeśli chodzi o parę ze złotym, są optymistyczne dla naszej waluty. Zakładają możliwość zejścia nawet do poziomu 5,40 zł. Byłby to rekordowo niski kurs, nie notowany od grudnia 2014 roku. Dziś kurs funta wynosił 5,49 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych