Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Próba stabilizacji na rynku, notowania blisko historycznych szczytów

2015-01-19

Po burzliwym, za sprawą franka, minionym tygodniu czas na próbę stabilizacji w oczekiwaniu na ruch EBC. Decyzja SNB o zmianie polityki wobec kursu franka spowodowała jego wzrost na parze CHF/PLN aż o blisko kilkadziesiąt procent, a w konsekwencji panikę i awersje do ryzyka, czyli walut koszyka CEE. Nowy tydzień rozpoczynamy próbą stabilizacji złotego.

 

 

Dzisiejsze notowania złotego

Końcówka tygodnia dla naszej waluty była niespokojna. Szok jaki wywołało zaprzestanie obrony franka spowodował spadek wartości złotego w stosunku do głównych walut. Dziś rynek wycenił złotego następująco: 4,3086 PLN wobec euro, 3,7296 PLN za dolara amerykańskiego. Na otwarciu notowań kurs franka szwajcarskiego wynosił 4,3526 PLN.

 

 

Próba rozegrania mocniejszego złotego nie teraz

W tym tygodniu inwestorzy będą postępowali ostrożnie, ponieważ czekają na rozwój sytuacji w związku z nową wyceną franka. Oczekują być może na zmiany w naszym systemie bankowym. Choć kilka sesji wstecz układ sił zapowiadał próbę n silniejszego złotego, to w kontekście zmian na rynku franka, taka perspektywa oddala się w bliżej nieokreślona przyszłość. Awersja do ryzyka jest obecnie zbyt silna.

 

 

Dziś brak impulsów krajowych

Dziś brak jest silnych impulsów krajowych. Publikacje makroekonomiczne oddziaływać na złotego będą dopiero jutro, pojutrze i w czwartek. Oczekujemy odpowiednio na dane za grudzień o zatrudnieniu oraz wynagrodzeniach, o produkcji przemysłowej za ten sam okres i skupimy się ponownie na styczniowym posiedzeniu RPP.

 

 

Impulsy z szerokiego rynku

Pod koniec tygodnia odbędzie się długo wyczekiwane posiedzenie EBC. Jest ono ważne z powodu decyzji w sprawie programu QE. Analitycy twierdzą, że rozpoczęcie programu jest pewne, dyskusyjną kwestią pozostaje tylko jego skala. Jeśli QE ruszy, zloty powinien skorzystać. Kursy walut zareagują, obecnie złoty kwotowany jest bardzo nisko, czekamy na zmiany.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc