Presja na złotego wzrasta

2015-06-24

Złoty ponownie znajduje się pod presją. Porozumienie z Grecją wciąż stoi pod znakiem zapytania. Tym razem negatywne doniesienia mówią o możliwości zablokowania porozumienia przez grecki parlament. Zmienność na parach nie jest jednak duża, jako że mamy okres wakacyjny, a zainteresowanie naszą walutą pozostaje niewielkie.

 

Dzisiejsze kursy walut

Utrzymuje się presja na złotego, choć nasza waluta jest w miarę stabilna, dzisiejsze kursy walut to: 4,1645 PLN za euro, 3,7210 PLN za dolara amerykańskiego, 5,8600 PLN wobec funta szterlinga. Kurs franka szwajcarskiego utrzymuje się poniżej 4 PLN i wynosi 3,9875 PLN. W przypadku dolara widoczny jest trend wzrostowy.

 

Wzrasta presja podażowa

Presja podażowa na złotego wzrosła, gdy na rynek dotarły doniesienia o możliwości blokady porozumienia przez parlament grecki. Niepokojące jest stanowisko partii Syriza, która zdobyła poparcie dzięki obietnicom zachowania status quo. Nadchodzące dni będą dla naszej waluty trudne.

 

Kryzys grecki trwa

Kryzys grecki zagraża walutom CEE, ale pojawiają się już doniesienia mające stabilizować sytuację na rynku złotego, mianowicie zapewnienia o gotowości interwencji NBP i MF. Nie tylko Grecja negatywnie wpływa na naszą walutę, temat podwyżek stóp w USA także jest czynnikiem wzmagającym obecną trudną sytuację walut EM.

 

Czynniki stabilizujące złotego

Do podstawowych czynników stabilizujących naszą walutę należą obecnie prognozy wzrostu inflacji i stosunkowo dobra kondycja gospodarki. Dziś poznamy dane GUS o bezrobociu za poprzedni miesiąc, analitycy liczą na spadek bezrobocia.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych