Presja na złotego nadal odczuwalna

2015-12-11

Kwotowania złotego bez większych wahań. Zanotowano niewielkie spadki, które były ruchem korekcyjnym do wcześniejszych wzrostów. Sytuacja jest stabilna, ale nasza waluta wciąż znajduje się pod presją. Poważnie wzrosła też rentowność obligacji długoterminowych, osiągając poziom powyżej 3 proc., a jeszcze niedawno wynosiła 2,66 proc.

 

Wycena złotego na rynku forex

Kwotowania złotego przedstawiały się dziś następująco: 4,3464 PLN za euro, 3,9720 PLN za dolara amerykańskiego, 4,0173 PLN za franka szwajcarskiego i 6,0075 PLN za funta szterlinga. Znacznie wzrosła rentowność długu, w przypadku obligacji długoterminowych osiągając poziom powyżej 3 proc.

 

Kursy walut w kantorach internetowych

Aktualne kursy walut kształtują się na poziomie  zbliżonym do wczorajszych notowań zamknięcia, ale mamy też za sobą ruchy korekcyjne, np. na funcie i dolarze. Kursy sprzedaży: euro 4,3609 zł, dolar 3,9811 zł, frank szwajcarski 4,0354 zł, funt brytyjski 6,0367 zł. Kursy walut w przypadku kupna kształtują się następująco: euro 4,3319 zł, dolar 3,9561 zł, frank 4,0064 zł, funt 5,9967 zł.

 

Sytuacja na rynku bez większych zmian

Trudno oczekiwać radykalnych zmian sytuacji na szerokim rynku, kiedy wyczekiwane jest tak znaczące wydarzenie jak posiedzenie FED. Rynek czeka na podwyżkę stóp w USA, co stwarza presję na waluty rynków wschodzących, w tym na złotego. Decyzja EBC rozczarowała, a w kraju obecne jest ryzyko polityczne.

 

Zmiany w sektorze bankowym

Na horyzoncie zmiany w sektorze bankowym. Krystalizują się pomysły nowego rządu odnośnie opodatkowania aktywów bankowych. Czy rząd na tym poprzestanie – nie wiadomo. Dalsze kroki groziłyby kryzysem. Na razie temat pomocy dla frankowiczów odsuwany jest na dalszy plan.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych