Powrót euro do trendu wzrostowego

2015-04-21

Jednym z powodów wzrostów na niemieckim parkiecie jest powrót euro do trendu wzrostowego. W ostatnich miesiącach korelacja między DAX-em, a odwróconym kursem EURUSD jest niezwykle mocna. Drugim powodem dobrych nastrojów są ponoć rosnące szanse na porozumienie z Grecją.

 

W tym przypadku trudno jednak o wyciągnięcie trwałych wniosków, ponieważ sytuacja wokół greckiego długu zmienia się jak w kalejdoskopie. Do porozumienia mogłoby dojść jeszcze nawet w tym tygodniu, ale podobne przecieki docierają na rynek już od kilku miesięcy. Na razie fakty są takie, że Grecja ma duże problemy, a wczoraj rząd nakazał lokalnym samorządom zdeponować swoje środki w lokalnym banku centralnym. Płynność Aten w zasadzie wyschła i w każdej chwili może zabraknąć środków na bieżące świadczenia.

 

Piątkowe spadki w dość szybkim tempie odchodzą w niepamięć. Wczorajsza sesja przyniosła delikatne odbicie w Europie i mocne wzrosty w Stanach Zjednoczonych. W ślad za Wall Street podążyła również Azja, a dzisiejszy poranek w Europie zaczął się bardzo obiecująco. Większość głównych indeksów europejskich zyskuje obecnie w granicy 1%, a liderem jest niemiecki DAX, który rośnie o ponad 1,3%.

 

Doskonałe nastroje utrzymują się także na GPW w Warszawie, a wszystkie główne indeksy naszego parkietu znajdują się na wyraźnych plusach. Indeks WIG20 coraz bardziej oddala się od poziomu 2500 pkt. i coraz bliżej mu do szczytów z września ubiegłego roku. W takim rozwoju wypadków pomagają wczorajsze doskonałe dane z polskiej gospodarki. Zainteresowanie zagranicznych inwestorów naszym krajem jest widoczne również po kursie złotego. Jeśli chodzi o kurs euro to za wspólną walutę płacimy obecnie niewiele ponad 3,98 – najmniej od lipca 2011 roku. Pozostałe główne pary ze złotym wyglądają następująco: USDPLN 3,7345; CHFPLN 3,8905; GBPPLN 5,5547.

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych