Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Powraca temat franka

2016-05-07

Temat kredytów frankowych wciąż pozostaje aktualny. Partia rządząca nie jest w stanie, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wypracować sensownego rozwiązania tego problemu. Zagrożenie utratą stabilności sektora bankowego stanowi zbyt duże wyzwanie. Do problemów złotego ponownie dołączyły kłopoty z frankiem.

 

Ustawa do poprawek

Co jakiś czas powraca temat kredytów frankowych i pomocy dla frankowczów. Pierwotne propozycje, ciężar przwalutowania składający głównie na barki banków, nie doczekały się ostatecznie aprobaty. Ustawa opracowana przez Kancelarię Prezydenta miała wiele braków, a ostatnie wydarzenia w Bułgarii pokazały jak duże zagrożenie niesie utrata stabilności sektora bankowego. Wczoraj pojawiły się informacje, że rząd nadal pracuje nad ustawą o frankowiczach. Pojawiło się kilka koncepcji, m.in. możliwość odstąpienia od kredytu i zwrot kosztu wymiany walut. Niepewność co do ostatecznego kształtu ustawy i zawirowania wokół franka szkodzą złotemu, który i tak jest już w trudnej sytuacji.

 

Po niedzieli ważna decyzja

Po niedzieli, a dokładnie 13 maja, poznamy ważną dla naszej waluty decyzję. Będzie to rozstrzygnięcie w sprawie ratingu Polski. Spekuluje się, że prawdopodobne jest obniżenie ratingu przez agencję Moody’s, co w połączeniu z niezbyt dobrymi nastrojami globalnymi nie nastraja do pozytywnego myślenia o kondycji złotego w najbliższym czasie. Możliwa jest wyprzedaż naszej waluty. Aktywa naszego regionu nie cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem. Dzisiejszy kurs franka wynosi 4,01 zł, a kurs euro aż4,45 zł. Dolar kosztuje 3,89 zł a funt 5,62 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc