Powraca temat franka

2016-05-07

Temat kredytów frankowych wciąż pozostaje aktualny. Partia rządząca nie jest w stanie, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, wypracować sensownego rozwiązania tego problemu. Zagrożenie utratą stabilności sektora bankowego stanowi zbyt duże wyzwanie. Do problemów złotego ponownie dołączyły kłopoty z frankiem.

 

Ustawa do poprawek

Co jakiś czas powraca temat kredytów frankowych i pomocy dla frankowczów. Pierwotne propozycje, ciężar przwalutowania składający głównie na barki banków, nie doczekały się ostatecznie aprobaty. Ustawa opracowana przez Kancelarię Prezydenta miała wiele braków, a ostatnie wydarzenia w Bułgarii pokazały jak duże zagrożenie niesie utrata stabilności sektora bankowego. Wczoraj pojawiły się informacje, że rząd nadal pracuje nad ustawą o frankowiczach. Pojawiło się kilka koncepcji, m.in. możliwość odstąpienia od kredytu i zwrot kosztu wymiany walut. Niepewność co do ostatecznego kształtu ustawy i zawirowania wokół franka szkodzą złotemu, który i tak jest już w trudnej sytuacji.

 

Po niedzieli ważna decyzja

Po niedzieli, a dokładnie 13 maja, poznamy ważną dla naszej waluty decyzję. Będzie to rozstrzygnięcie w sprawie ratingu Polski. Spekuluje się, że prawdopodobne jest obniżenie ratingu przez agencję Moody’s, co w połączeniu z niezbyt dobrymi nastrojami globalnymi nie nastraja do pozytywnego myślenia o kondycji złotego w najbliższym czasie. Możliwa jest wyprzedaż naszej waluty. Aktywa naszego regionu nie cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem. Dzisiejszy kurs franka wynosi 4,01 zł, a kurs euro aż4,45 zł. Dolar kosztuje 3,89 zł a funt 5,62 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych