Potaniał dolar, euro i frank stabilne

2015-04-24

Wczoraj złoty lekko stracił, ale dziś obserwujemy już stabilizację. Potaniał dolar amerykański, euro znajduje się na granicy 4 PLN, uspokoiły się też notowania franka szwajcarskiego. Jest szansa na dalsze osłabienie dolara, wszystko zależy od Grecji i sytuacji na szerokim rynku.

 

Euro na granicy 4 PLN

Dzisiejsze, poranne notowania kształtowały się następująco: 3,7001 PLN za dolara amerykańskiego, 3,9960 PLN za euro, 3,8660 PLN wobec względem franka szwajcarskiego i 5,5667 PLN za do funta szterlinga. Kurs euro nadal pozostawał poniżej 4 PLN, ale z biegiem dnia  sytuacja nieco się zmieniła i rynek wycenił wspólną walutę na 4,01 PLN.

 

Sytuacja na rynku zależna od Grecji

Złoty osłabł, co ma związek ze spadkiem cen obligacji oraz sytuacją na szerokim rynku, a dokładniej obawami w sprawie Grecji. Kryzys zniechęca do inwestycji w sektor EM. Poszczególne pary odnotowały korekty, było to szczególnie widoczne w przypadku funta, gdzie nastąpiło odbicie po zejściu na 3,82 zł.

 

Trwa posiedzenie eurogrupy

Mimo, ze obecnie uwagę od CEE odciąga Grecja, to nastroje wokół naszego koszyka są pozytywne. Presja jest jednak silniejsza i inwestorzy w oczekiwaniu na wynik posiedzenia eurogrupy, realizują zyski. Stąd lekkie osłabienie naszej waluty. Negocjacje są zapewne trudne, pozytywny wynik z pewnością rozluźni nieco napięcie i wzrośnie ruch na rynku walutowym.

 

Dzisiejsze doniesienia z kraju

Wczoraj do publicznej wiadomości podano zapiski RPP. Część członków Rady wyraziła zaniepokojenie mocnym złotym. Dziś natomiast poznamy dane o bezrobociu za marzec, oczekiwany jest lekki spadek.  Jak dane z Niemiec, słabszy dolar i posiedzenie eurogrupy wpłyną na złotego i czy nastąpi reakcja RPP? Mocny złoty negatywnie wpływa na naszą gospodarkę, Rada może więc w następnym wystąpieniu dać wyraz swojemu zaniepokojeniu.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych