Poranne dane z Niemiec już za nami

2019-08-27

Wczoraj rozczarował niemiecki indeks Ifo - oczekiwano zejścia z 95,8 pkt do 95,2 pkt, uzyskano tylko 94,3 pkt. Dziś natomiast dynamika PKB za II kw. 2019 wpisała się w prognozy, ale to przecież oznacza, że była słaba: -0,1 proc. k/k oraz 0,0 proc. r/r. W skali rocznej - stagnacja.

 

 

W ogóle zresztą ostatnie kwartały przynoszą coraz więcej pesymistycznych informacji z Niemiec. Gdyby państwa konkurowały ze sobą tak jak często robią to firmy z tej samej branży, to pewnie mogłoby to nas cieszyć, o ile Polska umiałaby rzecz wykorzystać. Ale Polska jest powiązana z Niemcami, i to dość mocno. W tej sytuacji negatywne odczyty z Niemiec powinny być dla nas sygnałem, że i u nas sprawy mogą zacząć się toczyć źle.

 

Ostatnie wystąpienie p. Powella w Jackson Hole okazało się trochę rozczarowujące dla prezydenta Trumpa, który może obiecywał sobie klarowniejszego osłabienia dolara. Na razie na eurodolarze mamy ok. 1,11 - 1,1110. W tle trwa wojna handlowa, przy czym Trump zapewnia, że Chiny chcą podpisać umowę kompromisową. We Włoszech nadal nie ma nowego rządu, w Niemczech, by do nich na moment wrócić, odnotowano największy spadek eksportu od 6 lat. Para EUR/USD od kilku sesji jest w konsolidacyjnym zakresie 1,1050 - 1,1150. Dla porównania, maksima z czerwca to ok. 1,1415.

 

Dziśo 15:00 mamy dane nieruchomościowe z USA: indeksy S&P/Case-Shiller i FHFA. O 16:00 poznamy Conference Board zaufania konsumentów, a także wskaźnik Richmond Fed.

 

 

Polski złoty

Kamil Zubelewicz z RPP uważa, że w Polsce powinno się podnieść stopy procentowe. Jeśli RPP teraz tego nie robi, to traci narzędzie, które potencjalnie mogłoby być przydatne w przyszłości. Dlatego też p. Zubelewicz głosował ostatnio za podwyżką.

 

USD/PLN jest na 3,9280 i od kilku dni trzyma się na wysokich poziomach, tzn. złoty jest słaby. Dla porównania, minima z początku sierpnia to ok. 3,8420. Na EUR/PLN widzimy 4,3635 - złoty systematycznie osłabia się od końcówki lipca. Za oporowy wypada chyba uznać rejon 4,3720 - 4,3820.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych