src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Poranne dane z Niemiec już za nami

2019-08-27

Wczoraj rozczarował niemiecki indeks Ifo - oczekiwano zejścia z 95,8 pkt do 95,2 pkt, uzyskano tylko 94,3 pkt. Dziś natomiast dynamika PKB za II kw. 2019 wpisała się w prognozy, ale to przecież oznacza, że była słaba: -0,1 proc. k/k oraz 0,0 proc. r/r. W skali rocznej - stagnacja.

 

 

W ogóle zresztą ostatnie kwartały przynoszą coraz więcej pesymistycznych informacji z Niemiec. Gdyby państwa konkurowały ze sobą tak jak często robią to firmy z tej samej branży, to pewnie mogłoby to nas cieszyć, o ile Polska umiałaby rzecz wykorzystać. Ale Polska jest powiązana z Niemcami, i to dość mocno. W tej sytuacji negatywne odczyty z Niemiec powinny być dla nas sygnałem, że i u nas sprawy mogą zacząć się toczyć źle.

 

Ostatnie wystąpienie p. Powella w Jackson Hole okazało się trochę rozczarowujące dla prezydenta Trumpa, który może obiecywał sobie klarowniejszego osłabienia dolara. Na razie na eurodolarze mamy ok. 1,11 - 1,1110. W tle trwa wojna handlowa, przy czym Trump zapewnia, że Chiny chcą podpisać umowę kompromisową. We Włoszech nadal nie ma nowego rządu, w Niemczech, by do nich na moment wrócić, odnotowano największy spadek eksportu od 6 lat. Para EUR/USD od kilku sesji jest w konsolidacyjnym zakresie 1,1050 - 1,1150. Dla porównania, maksima z czerwca to ok. 1,1415.

 

Dziśo 15:00 mamy dane nieruchomościowe z USA: indeksy S&P/Case-Shiller i FHFA. O 16:00 poznamy Conference Board zaufania konsumentów, a także wskaźnik Richmond Fed.

 

 

Polski złoty

Kamil Zubelewicz z RPP uważa, że w Polsce powinno się podnieść stopy procentowe. Jeśli RPP teraz tego nie robi, to traci narzędzie, które potencjalnie mogłoby być przydatne w przyszłości. Dlatego też p. Zubelewicz głosował ostatnio za podwyżką.

 

USD/PLN jest na 3,9280 i od kilku dni trzyma się na wysokich poziomach, tzn. złoty jest słaby. Dla porównania, minima z początku sierpnia to ok. 3,8420. Na EUR/PLN widzimy 4,3635 - złoty systematycznie osłabia się od końcówki lipca. Za oporowy wypada chyba uznać rejon 4,3720 - 4,3820.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych