Poprawiły się notowania złotego

2015-07-10

Wczorajsze, wieczorne doniesienia w sprawie negocjacji z Grecją doprowadziły do wzmocnienia pozycji walut EM, choć na razie ruch kapitału w stronę ryzykowanych aktywów jest ostrożny. Na szerokim rynku złoty zdołał się umocnić. W większości zestawień nasza waluta odrobiła nawet 2-3 grosze.

 

Propozycja Greków

Grecja wczoraj wieczorem przesłała propozycję ugody z wierzycielami. Grecy akceptują niemalże wszystkie warunki Unii, ale też chcą poszerzyć zakres dotychczasowej pomocy oraz proponują restrukturyzację zadłużenia. Inwestorzy odebrali taki obrót wydarzeń jako czynnik pozytywny, co stało się bodźcem do powrotu kapitału na rynki EM i wzmocnienia naszej waluty.

 

Wycena złotego wzrosła

Złoty jest wyceniany znacznie lepiej niż jeszcze kilkanaście godzin temu. Dla przeciętnego Polaka są to zapewne niewielkie zmiany rzędu grosza, czy dwóch, ale z technicznego punktu widzenia oznaczają zmianę sentymentu wokół złotego. Naszą walutę wzmocniła także udana aukcja długu oraz spadek rentowności długu.

 

Notowania złotego

Poprawa sytuacji na giełdach azjatyckich oraz oczywiście postęp w negocjacjach z Grecją prowadzą do wzrostu wyceny naszej waluty. Dziś rano kurs euro wynosił 4,2130 PLN, kurs dolara 3,8007 PLN, a kurs funta brytyjskiego 5,8811 PLN. Spadł kurs franka szwajcarskiego do poziomu 4,0133 PLN.

 

Rynek skupi się na Grecji

Dzisiaj brak jest odczytów makro z kraju, również na szerokim rynku nie będzie istotnych impulsów wynikających z danych gospodarczych. Uwaga inwestorów będzie zatem skupiona nadal na Grecji. Na parach ze złotym próba doprowadzenia do spadków, obserwujemy dwutygodniowe minima, niestety para EUR/PLN nadal w trendzie wzrostowym.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych