Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Ponowny spadek złotego

2015-01-02

Niestety umocnieni złotego z końcówki roku okazało się tylko chwilowe. 2015 rok złoty rozpoczyna kolejnymi spadkami do głównych walut, choć analitycy prognozują, że ostatecznie czeka nas umocnienie złotego. Wyprzedaż jest obecnie trendem charakterystycznym dla wszystkich walut z naszego koszyka, nie pomaga nam przecena euro w stosunku do dolara.

 

Złoty słabszy

Dzisiejszy poranek przyniósł ponowne osłabienie złotego w relacji d walut, z którymi powiązany jest na parach. Kwadrans przed godzina 9. kurs euro osiągnął poziom 4,3020 zł podczas gdy na zamknięciu notowań w 2014 r. było to 4,2814 zł. Jeszcze większą stratę notujemy wobec amerykańskiego dolara, kurs USD/PLN wzrósł do 3,5712 zł z poziomu 3,5378 zł. Nieco mniejszą stratę złoty zanotował wobec franka szwajcarskiego, kurs CHF/PLN wzrósł do 3,5764 zł z okolicy 3,5593 zł.

 

Kłopoty euro przyczyną spadku złotego

Kłopoty mają wszystkie waluty z naszego regionu. Dzieje się tak za sprawą kolejnej przeceny euro wobec dolara. Tendencja spadkowa utrzymuje się, poziom 1,2034 dolara to rekord nie notowany od 2010 roku. Złotemu nie pomagają też układy sił na parach. Okazuje się, że wzmocnienie złotego z końcówki roku było tylko ruchem korygującym.

 

Czego możemy się spodziewać w ciągu kilku najbliższych godzin

Układ na parach umacnia przekonanie, że poświąteczne umocnienie złotego skorygowało tylko dużą przecenę. Jednak czy możemy być pewni, że interpretacja jest prawidłowa? Wątpliwości budzi kilka faktów. Po pierwsze rynek był i nadal jest niepłynny. Po drugie obok korekty pojawił się też wzmożony ruch na rynku walutowym. Mimo tych niepokojących faktów, nie wykluczamy próby testowania maksimów. Będą to następujące kursy walut: dla euro 4,40 zł, dla franka 3,65 zł, a dla dolara 3,61 zł.

 

Wszystko zależy od pary EUR/USD

Sytuacja na naszym rynku w dużej mierze zależna będzie do zachowania się pary EUR/USD. Czekamy na dane makro z USA i z Europy. Dziś opublikowane zostaną odczyty PMI. Obserwujemy prawdopodobnie kolejną rozgrywkę między naszymi inwestorami i instytucjami a graczami zagranicznymi. Rodzime podmioty chcą skorzystać z wysokiego kursu walut i je sprzedać, a gracze z zagranicy dążą do osłabienia złotego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc