Ponowne spadki na funcie

2016-03-22

Na większości zestawień stabilnie, wyjątek stanowi już, od jakiegoś czasu, tradycyjnie funt. Brytyjska waluta zaliczyła kolejny słaby dzień. Tym razem na kondycji funta zaważyły wydarzenia polityczne w połączeniu ze słabymi danymi makro. Miała miejsce dymisja jednego z ministrów w rządzie Camerona, co osłabia jego pozycję.

 

Dymisja w rządzie, słabe dane makro

Wraz z dymisją jednego z ministrów pozycja D. Camerona jest słabsza, a powszechnie wiadomo przecież, że skłania on Brytyjczyków do głosowania przeciw Brexitowi. Referendum już w czerwcu, ostatnie badanie sondażowe wskazało na przewagę zwolenników opuszczenia Unii, zatem każdy sygnał jest z uwagą obserwowany i interpretowany często na niekorzyść funta. Tak też było i dziś. Dodatkowo do spadków na funcie przyczyniły się nieciekawe dane makro. Przed południem poznaliśmy całą serię odczytów dotyczących inflacji, w ujęciu rok do roku i miesiąc do miesiąca.

 

Funt coraz niżej

Dzisiejsze zamachy terrorystyczne nie zachwiały rynkiem walutowym, ale prawdopodobnie przyczyniły się do osłabienia funta. Pojawiły się komentarze ze strony ugrupowań politycznych i tak partia UKIP, nawołująca do Brexitu podniosła temat zagrożenia bezpieczeństwa Brytyjczyków. Podobne głosy płynęły dziś zresztą z różnych stron sceny politycznej. Dzisiejszy najniższy kurs funta wynosił nawet 5,38443 zł, co jest rekordem w skali 16 miesięcy. Po południu funt był tańszy prawie o 6 groszy w stosunku do dnia poprzedniego. Wieczorem za 1 funta na kantor.pl trzeba było zapłacić 5,4131 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych