Polskie aktywa wreszcie zyskują

2015-12-18

Obecny tydzień na reszcie przynosi ulgę polskim inwestorom – warszawski parkiet odbił z tegorocznych minimów, złoty umacniał się względem głównych walut, a rentowność obligacji wyraźnie spadała w ostatnich dniach. Oczywiście na taki scenariusz wpływ miały przede wszystkim czynniki globalne, ale mimo wszystko warto odnotować powrót kapitału do polskich aktywów.

 

 

Jeszcze w tym tygodniu rentowność polskich obligacji 10-cio letnich przekroczyła poziom 3,30%, nienotowany od wakacji tego roku. Tymczasem obecnie wynosi ona już wyraźnie poniżej 3%, a dokładnie 2,90%. To spora zmiana tygodniowa jak na stabilny instrument, którym są obligacje. To, że na polski rynek najprawdopodobniej wracają inwestorzy zagraniczni jest widoczne także po kursie złotego. Mocne zakupy obligacji skarbowych zbiegły się w czasie z wyraźnym umocnieniem złotego i to ponownie od wtorku. Na koniec poniedziałkowej sesji płaciliśmy za euro aż 4,37 zł, czyli najwięcej od grudnia zeszłego roku. Kolejne sesje przyniosły jednak mocne umocnienie złotego względem wspólnej waluty i obecnie kurs EURPLN wynosi już niecałe 4,28. Podobną huśtawkę nastrojów obserwowaliśmy również na parze z frankiem szwajcarskim, za którego obecnie zapłacimy równe 3,97 złotego. Nasza waluta najmniej zyskała względem dolara, który obecnie kosztuje nieco ponad 3,94 złotego. To jednak specjalnie nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że amerykańska Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe pierwszy raz od 2008 roku. Dolar pozostaje mocny na szerokim rynku, ale z drugiej strony stara rynkowa zasada głosi: kupuj plotki, sprzedawaj fakty. Aby dalej zyskiwać dolar będzie potrzebował nowych impulsów wzrostowych, które w zasadzie sprowadzają się do kolejnych podwyżek stóp procentowych.

 

Na koniec zostaje polska giełda, która ostatnio mogła być porównywana tylko do parkietów w Atenach czy Szanghaju, które notowały potężne spadki w ostatnich miesiącach. Tło spadków na GPW to między innymi spadające ceny miedzi i przede wszystkim sytuacja sektora bankowego. Teraz najprawdopodobniej minie trochę czasu zanim zostanie wyprowadzony kolejny cios w sektor bankowy. Rynek miał już czas przetrawić podatek od aktywów, ale nie wiemy jeszcze jak ostatecznie zostanie rozwiązana kwestia kredytów we franku szwajcarskim. GPW korzystała w tym tygodniu z dobrych nastrojów globalnych, ale póki nie będziemy znać ostatecznej propozycji rozwiązania największego problemu polskiego sektora bankowego, sytuacja przy Książęcej pozostanie napięta, a inwestycje na GPW nadal będą obarczone sporym ryzykiem.

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych