Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Polski przemysł, polska sprzedaż

2017-06-20

Ostatnio klimat zrobił się prodolarowy i nawet dziś rano mamy ok. 1,1150-55 na wykresie. To – jak na minione dni czy nawet tygodnie – zupełnie niezły kurs, oczywiście z perspektywy tych, których cieszy silny dolar.

 

 

Ale kto wie, być może teraz przyjdzie lekkie spowolnienie tego kierunku? Na przykład w nocy pojawiła się gołębia wypowiedź Charlesa Evansa z Fed, tonująca wyostrzone nastroje, które powstały po posiedzeniu FOMC. Zdaniem Evansa jest możliwe, iż w tym roku nie dojdzie już do (trzeciej) podwyżki stóp. Evans opowiada się za 'bardzo stopniową' polityką i powolną redukcją bilansu poprzez ograniczanie reinwestowania odsetek.

 

Dziś o 14:00 wypowie się też inny przedstawiciel FOMC i Fed, p. Stanley Fischer. Mało tego, o 21:00 wystąpi Robert Kaplan z tej samej instytucji. Co poza tym w programie?

 

O 7:45 w Szwajcarii przedstawione zostaną prognozy instytutu SEKO, zaś o 9:30 wypowie się Mark Carney, szef Banku Anglii. O 10:00 poznamy bilans płatniczy Eurolandu, o 10:45 publicznie wystąpi Thomas Jordan, szef Banku Szwajcarii (który to Bank nadal stawia na arcy-ujemne stopy procentowe i uważa, że frank jest zbyt mocny). O 22:40 American Petroleum Institute przedstawi swoją ocenę tygodniowej zmiany zapasów paliw.

 

 

Polskie wątki

O 14:00 poznamy ważne dane gospodarcze z Polski za maj: produkcję przemysłową, produkcję budowlano-montażową, ceny produkcji sprzedanej w obu segmentach i wreszcie także sprzedaż detaliczną. Ściślej, będzie chodziło o dynamikę r/r i m/m w każdej z tych kategorii.

 

Od dłuższego czasu dane ekonomiczne z Polski są niezłe, a niekiedy bardzo dobre. Wczoraj agencja Fitch poprawiła nam perspektywę PKB na rok bieżący, to też o czymś świadczy. Tym niemniej złoty trochę traci, może bez tragedii – ale jednak. Na EUR/PLN można nawet wytyczyć linię wzrostową. Aktualnie mamy tam 4,22. Na USD/PLN jest 3,7830. Funt stoi po 4,82 (w przybliżeniu), nawet tu złoty trochę oddaje, mimo wszelkich niepewności co do losów Wielkiej Brytanii.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc