Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Polakom od wysokiego kursu franka bardziej zaszkodzi mocny dolar

2015-01-21

Chociaż w naszym regionie to Polska powinna stracić najbardziej na wysokim kursie franka, to analitycy z Goldman Sachs zwracają uwagę, że naszym problemem okazać się może nie drogi frak, a mocny dolar. Frank nie wpłynie na sytuację banków i konsumpcję indywidualną, stabilność systemowa nie jest zagrożona.

 

 

 

Nie będzie problemów systemowych

Analitycy Goldman Sachs twierdzą, że aprecjacja franka nie wpłynie znacząco na stabilność systemową. Wyliczają przy tym, że odsetek "złych kredytów" jest stosunkowo niewielki, a raty kredytów będą teraz pochłaniać, w zależności od dochodów, od 5 do 9 procent więcej średniego wynagrodzenia brutto. Zauważa też, że w niektórych przypadkach wartość nieruchomości okaże się niższa niż wysokość kredytu.

 

 

Drożejący dolar poważnym zagrożeniem

Uwaga rynku skupiona była na drożejącym franku, nie należy jednak zapominać o tym, że podobny wzrost notuje kurs dolara amerykańskiego. Dolar w stosunku do złotego bije rekordy sprzed sześciu lat. Kurs oscyluje już wokół 3,75 PLN. Analitycy ostrzegają, że nie należy bagatelizować rosnących notowań dolara, a wzrost kursu może być nawet groźniejszy niż skok franka.

 

 

Dlaczego wysoki kurs dolara jest groźny?

W skrócie - Amerykanie zmniejszają rezerwy, kończą z dodrukiem dolara, tymczasem w Europie obserwujemy luzowanie polityki, na rynku pojawi się tanie euro. Inwestorzy zamieniają je na drogie dolary. Droższy stanie się sprzęt, technologie z USA. Struktura naszego handlu zagranicznego też jest niekorzystna, dominuje handel w granicach Unii, gdzie rozliczenia są prowadzone w euro, tymczasem obrót z innymi krajami w dolarze. Różnica w kursie euro i dolara będzie fatalna w skutkach.

 

 

Dzisiejsze notowania

Choć w ujęciu makro, jak przekonują analitycy z Goldman Sachs groźniejszy jest dla nas mocny dolar, to kredytobiorcy skupiają się jednak na śledzeniu notowań franka. Popularny kantor internetowy podaje, że kurs franka wynosi dzisiaj 4,27 PLN, a średni kurs euro 4,33 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc