src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Podsumowanie tygodnia na rynku walut

2014-10-25

W tym tygodniu nie doszło jeszcze do zasadniczego rozstrzygnięcia sytuacji na EUR/USD na korzyść którejkolwiek ze stron. Innymi słowy, ani nie dotarliśmy do 1,29, co oznaczałoby przebicie położonych nieco niżej maksimów z 15 października, z apogeum korekty – ani też nie zeszliśmy poniżej 1,26, czy tym bardziej poniżej 1,25.

 

 

Czas korekty, czas wahań

Wahania obejmowały jednak relatywnie duży obszar. Oto bowiem 20 i 21 października (w poniedziałek i wtorek) zdarzały się wyjścia ponad 1,28, a z drugiej strony w końcówce tygodnia schodziliśmy nawet do 1,2615-20. Piątkowa sesja jest jak na razie lekko wzrostowa.

 

W tym tygodniu istotne były czwartkowe dane ze Strefy Euro – mianowicie indeksy PMI dla przemysłu i usług, w szczególności Niemiec i Strefy Euro. Wydaje się, że rynek oczekiwał słabych odczytów, te jednak generalnie okazały się nie tak złe. Na przykład październikowy PMI dla przemysłu Niemiec to 51,8 pkt (czyli już obszar przewagi optymistów), a zakładano, że nastąpi spadek do 49,5 pkt (z 49,9 pkt). Dane nie były więc takie, by całkiem odebrać siłę bykom (mimo np. plotek o tym, że kiepsko wypadły stress-testy banków europejskich, których wyniki poznamy w niedzielę).

 

Co więcej, dane czwartkowe z USA nie były z kolei rewelacyjnie dobre – np. PMI dla przemysłu spadł z 57,5 pkt do 56,2 pkt. Tym samym nie dziwi fakt, że rynek nie chce jeszcze całkowicie porzucać euro. Więcej wyjaśni się w najbliższą środę, w czasie posiedzenia FOMC. Na razie eurodolar nieco rośnie, oporem jest 1,2730-40, być może te okolice osiągniemy w poniedziałek.

 

 

Co ze złotówką?

Na USD/PLN w tym tygodniu mieliśmy moment niepokoju, mianowicie test okolic bliskich linii 3,36, co oznaczało mocne przebicie dotychczasowych maksimów. Doszło do tego wczoraj, ale dziś przed 17:00 kurs schodzi poniżej 3,33. Tak naprawdę USD/PLN odbija wahania głównej pary, aczkolwiek warto wspomnieć, że mieliśmy w tym tygodniu parę spraw krajowych. Owszem, bezrobocie spadło z 11,7 proc. do 11,5 proc., to było optymistyczne, ale np. słabo wypadła sprzedaż detaliczna (jej dynamika za wrzesień), a to może skłonić RPP do kolejnego cięcia stóp.

 

Na EUR/PLN w zasadzie mamy nową konsolidację na wysokich poziomach. Opory to 4,23, 4,2335 i okolice 4,2380, wsparcia to 4,22 i okolice 4,2160. Dziś po 16:00 złoty zachowuje się konwencjonalnie, tzn. gdy euro umacnia się do dolara, to złoty umacnia się do kursu euro i mamy kurs 4,2180. Wątpliwe jednak, by najbliższe godziny czy dni przyniosły wyjście dołem z konsolidacji.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych