Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Po wyborach w USA złoty znacznie słabszy

2016-11-09

Tematem dnia pozostaje wynik wyborów prezydenckich w USA i reakcja rynków na zwycięstwo Trumpa. Początkowo obserwowaliśmy wyprzedaż dolara i spadki jego wartości na szerokim rynku, wraz z biegiem dnia dolar odreagował, wyraźnie się umacniając. Złoty traci na głównych zestawieniach na parach.

 

Prognozy KE

Dzisiejsze dane z Europy przeszły właściwie bez echa. Rynki skupione są przede wszystkim na wyborach w USA i zwycięstwie Donalda Trumpa. Niestety prognozy KE dla Polski nie są dobre. Złoty znacząco osłabł, w tej sytuacji publikacja KE jest dodatkowym obciążeniem naszej waluty. Wzrost gospodarczy wyniesie mniej niż przewidywano zarówno w tym roku, jak i w 2017 r., a pod koniec 2016 r. ma się pojawić inflacja. Rosnąć będzie deficyt budżetowy, by w 2018 r. przekroczyć 3,1 proc. Spadać ma natomiast bezrobocie. Prognozy dla naszego kraju są gorsze niż poprzednio.

 

Złoty słabnie

Złoty słabnie na wszystkich kluczowych zestawieniach. Kursy walut kształtują się następująco: euro 4,35 zł, dolar 3,98 zł, frank szwajcarski 4,06 zł, funt szterling 4,96 zł. Prawdopodobnie na parze ze złotym dolar przekroczy 4 PLN. Atmosfera na rynku jeszcze długo będzie napięta, a reakcje inwestorów nerwowe. Wynik wyborów okazał się zaskakujący, ponieważ sondaże wskazywały jednak na przewagę H. Clinton. W tym duchu wypowiadali się także eksperci. Pierwszą reakcją rynku było wyzbycie się ryzyka, wyprzedaż dolara, powiązanego z nim silnie meksykańskiego peso, ropy i papierów wartościowych. Dolar odrabia już straty, a na parze USD/PLN zyskuje całkiem nowy punkt odniesienia, nie wykluczający ataku na 4 PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc