Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Po umocnieniu dolara złoty nieco słabszy

2015-08-11

Dolar umocnił się, co przełożyło się na spadki na złotym. Wzrosty na dolarze wywołują presję na waluty rynków wschodzących. Złoty jest obecnie lekko osłabiony, brak zainteresowania walutami EM wynika głównie z perspektywy podwyżek stóp w USA. W przypadku złotego dodatkowym czynnikiem negatywnym pozostaje ryzyko polityczne.

 

Presja podażowa na złotego

Na szerokim rynku umocnił się dolar amerykański, co jak zwykle zaszkodziło naszej walucie. Presja podażowa wynika także z ryzyka politycznego, choć na razie złoty pozostaje na nie stosunkowo odporny, a negatywne skutki dotykają głównie obrotów giełdowych.

 

Wojna walutowa

W Azji ‘zamieszanie’, trwa znaczna przecena chińskiej waluty, nazywana jednorazową korektą. W rzeczywistości jest to modyfikacja polityki w związku ze słabymi wynikami gospodarczymi, zwłaszcza bilansem handlu zagranicznego. Wzrosło zainteresowanie dolarem. Być może zapowiada się wojna walutowa.

 

Na parze z euro trend wzrostowy

Mniej więcej od połowy lipca trwa trend wzrostowy na parze z euro. Dzisiejszy kurs osiągnął poziom powyżej 4,20 zł. Złoty jest stabilny, ale widać jego osłabienie, zwłaszcza jeśli chodzi o parę z frankiem szwajcarskim. Nasza waluta nie wykorzystuje należycie okazji do umocnienia się w zestawieniu CHF/PLN, co byłoby potencjalnie możliwe ze względu na notowania pary EUR/CHF. Dolar i funt brytyjski znajdują się blisko punktów oporu.

 

Spadki na złotym

Na większości par spadki. Złoty zagrożony presją podażową w związku z umocnieniem dolara i ryzykiem politycznym. Dzisiejsze kursy walut: 4,2010 PLN za euro, 3,8310 PLN za dolara amerykańskiego, 3,8887 PLN za franka szwajcarskiego i 5,9500 PLN za brytyjskiego funta.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc