Po umocnieniu dolara złoty nieco słabszy

2015-08-11

Dolar umocnił się, co przełożyło się na spadki na złotym. Wzrosty na dolarze wywołują presję na waluty rynków wschodzących. Złoty jest obecnie lekko osłabiony, brak zainteresowania walutami EM wynika głównie z perspektywy podwyżek stóp w USA. W przypadku złotego dodatkowym czynnikiem negatywnym pozostaje ryzyko polityczne.

 

Presja podażowa na złotego

Na szerokim rynku umocnił się dolar amerykański, co jak zwykle zaszkodziło naszej walucie. Presja podażowa wynika także z ryzyka politycznego, choć na razie złoty pozostaje na nie stosunkowo odporny, a negatywne skutki dotykają głównie obrotów giełdowych.

 

Wojna walutowa

W Azji ‘zamieszanie’, trwa znaczna przecena chińskiej waluty, nazywana jednorazową korektą. W rzeczywistości jest to modyfikacja polityki w związku ze słabymi wynikami gospodarczymi, zwłaszcza bilansem handlu zagranicznego. Wzrosło zainteresowanie dolarem. Być może zapowiada się wojna walutowa.

 

Na parze z euro trend wzrostowy

Mniej więcej od połowy lipca trwa trend wzrostowy na parze z euro. Dzisiejszy kurs osiągnął poziom powyżej 4,20 zł. Złoty jest stabilny, ale widać jego osłabienie, zwłaszcza jeśli chodzi o parę z frankiem szwajcarskim. Nasza waluta nie wykorzystuje należycie okazji do umocnienia się w zestawieniu CHF/PLN, co byłoby potencjalnie możliwe ze względu na notowania pary EUR/CHF. Dolar i funt brytyjski znajdują się blisko punktów oporu.

 

Spadki na złotym

Na większości par spadki. Złoty zagrożony presją podażową w związku z umocnieniem dolara i ryzykiem politycznym. Dzisiejsze kursy walut: 4,2010 PLN za euro, 3,8310 PLN za dolara amerykańskiego, 3,8887 PLN za franka szwajcarskiego i 5,9500 PLN za brytyjskiego funta.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych