Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Po porannym spadku złoty odrobił stratę

2014-12-09

Popołudnie na rynku złotego powinno być już spokojne. To z rana i w pierwszej połowie dnia obserwowaliśmy największe zmiany. Złoty wyraźnie stracił w stosunku do franka i euro, ale umacniał się w stosunku do dolara. Po południu straty zostały odrobione, a sytuacja ustabilizowała się, złoty umacnia się w stosunku do wszystkich kluczowych walut.

 

Spokojne popołudnie

Po dosyć bogatym w wydarzenia poniedziałku, można powiedzieć –  ze względu na zmianę wartości złotego – burzliwym dzisiejszym poranku, przyszedł czas na uspokojenie nastrojów i odrabianie strat. W drugiej połowie dnia kursy walut są stabilne i nie należy oczekiwać większych zmienności.

 

Zmienność na parach

Poranek dla złotego zaczął się od lekkich spadków, zwłaszcza w stosunku do szwajcarskiego franka i do euro, przy jednoczesnym umocnieniu do amerykańskiego dolara. Z biegiem dnia nasza waluta zaczęła jednak zyskiwać do wszystkich kluczowych walut, z którymi złoty powiązany jest w parach. Przed końcem roku na rynku panuje pewnego rodzaju marazm. Przed końcem roku nie należy spodziewać się spektakularnych ruchów, choć znaczące może być posiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii.

 

Dzisiejsze notowania

Choć złoty w godzinach około południowych zaczął odrabiać straty i kursy walut NBP osiągnęły poziom - EUR/PLN 4,1595 zł, CHF/PLN 3,4590 zł, a USD/PLN 3,3667 zł, to zmiana na z pewnością jest tylko chwilowa. Popołudnie powinno być spokojne, ale w dłuższej perspektywie notowania EUR/PLN i CHF/PLN powinny wzrosnąć. Awersja do ryzyka jest dosyć silna.

 

Jak wytłumaczyć dzisiejszą sytuację na rynku walut?

Po niekorzystnych odczytach zarówno o stanie gospodarki europejskiej, jak i danych azjatyckich inwestorzy są bardzo ostrożni i starają się unikać ryzyka. W związku z tym rosną notowania EUR/PLN i CHF/PLN, a kurs USD/PLN wynika bezpośrednio z sytuacji pary EUR/USD, stąd dzisiejszy spadek USD/PLN.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc