Po południu złoty słabszy

2016-05-13

Rano dolar wszedł w fazę korekty, a inwestorzy wykorzystywali okazję do pozbycia się walut EM i surowcowych. Na eurodolarze niewielkie wahania. Na parze EUR/PLN euro jest wysoko. W Polsce tematem dnia była oczywiście decyzja agencji Moody’s w sprawie rewizji ratingu.

 

Przed południem złoty mocniejszy

Złoty czekał na najważniejsze wydarzenie tego dnia już od dawna, a dziś nawet umacniając się w stosunku do głównych walut. Kurs euro spadł nawet poniżej 4,41 zł. Spadł również kurs dolara. Z biegiem dnia inwestorzy tracili jednak entuzjazm, a korekta na dolarze sprzyjała pozbywaniu się walut rynków wschodzących. Złoty zaczął tracić. Taki stan rzeczy wynika zapewne z wystąpienia ministra Kowalczyka, który przekonywał, że obniżka ratingu wynika z błędów opozycji. Choć decyzja nie była jeszcze znana, inwestorzy wywnioskowali, że minister już wie o negatywnej ocenie. Złotemu nie sprzyja także sytuacja polityczna w szerszym kontekście. Rząd musi liczyć się z poważnym kryzysem. Dziś opublikowano istotne dane.

 

Niepokojące dane makro

Na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy PKB spadł o 0,1 proc w porównaniu do ostatniego kwartału minionego roku. PKB r/r wzrósł o 3 proc. Założenia rządu mówią o finalnych 3,8 proc. a tymczasem prognozy ekonomistów są bezlitosne i zakładają spadek nawet poniżej 3 proc. Jeśli tak się stanie, budżet stanie w obliczu poważnego kryzysu, zabraknie bowiem kilkunastu miliardów.  Niestety dzisiejsze odczyty stawiają nas na trzecim z rzędu najgorszych miejsc w UE, co boleśnie odczuwa złoty. Po południu na złotym zanotowano spadki. Euro umocnił się nawet do 4,43 zł. Wysoko także kurs dolara, bo aż powyżej 3,91 zł. Funt utrzymuje się w okolicy 5,62 zł a frank szwajcarski przy 4,01 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych