Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Po południu złoty słabszy

2016-05-13

Rano dolar wszedł w fazę korekty, a inwestorzy wykorzystywali okazję do pozbycia się walut EM i surowcowych. Na eurodolarze niewielkie wahania. Na parze EUR/PLN euro jest wysoko. W Polsce tematem dnia była oczywiście decyzja agencji Moody’s w sprawie rewizji ratingu.

 

Przed południem złoty mocniejszy

Złoty czekał na najważniejsze wydarzenie tego dnia już od dawna, a dziś nawet umacniając się w stosunku do głównych walut. Kurs euro spadł nawet poniżej 4,41 zł. Spadł również kurs dolara. Z biegiem dnia inwestorzy tracili jednak entuzjazm, a korekta na dolarze sprzyjała pozbywaniu się walut rynków wschodzących. Złoty zaczął tracić. Taki stan rzeczy wynika zapewne z wystąpienia ministra Kowalczyka, który przekonywał, że obniżka ratingu wynika z błędów opozycji. Choć decyzja nie była jeszcze znana, inwestorzy wywnioskowali, że minister już wie o negatywnej ocenie. Złotemu nie sprzyja także sytuacja polityczna w szerszym kontekście. Rząd musi liczyć się z poważnym kryzysem. Dziś opublikowano istotne dane.

 

Niepokojące dane makro

Na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy PKB spadł o 0,1 proc w porównaniu do ostatniego kwartału minionego roku. PKB r/r wzrósł o 3 proc. Założenia rządu mówią o finalnych 3,8 proc. a tymczasem prognozy ekonomistów są bezlitosne i zakładają spadek nawet poniżej 3 proc. Jeśli tak się stanie, budżet stanie w obliczu poważnego kryzysu, zabraknie bowiem kilkunastu miliardów.  Niestety dzisiejsze odczyty stawiają nas na trzecim z rzędu najgorszych miejsc w UE, co boleśnie odczuwa złoty. Po południu na złotym zanotowano spadki. Euro umocnił się nawet do 4,43 zł. Wysoko także kurs dolara, bo aż powyżej 3,91 zł. Funt utrzymuje się w okolicy 5,62 zł a frank szwajcarski przy 4,01 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc