Dzień po decyzji EBC frank nadal poniżej 4 PLN

2016-03-11

Złoty dziś jest wyraźnie mocniejszy, nie tylko do euro, które straciło  po decyzji EBC, ale także do franka i pozostałych walut, powiązanych z nim na parach. Nasza waluta wyraźnie zyskuje. Frank jest natomiast wciąż poniżej granicy 4 PLN. Wieczorny kurs oscylował wokół 3,93 zł.

 

Marek Belka pomógł złotemu

Frank szwajcarski kosztował dziś 3,91-3,93 z. Kurs utrzymał się poniżej 4 PLN. Złoty jest wyraźnie mocniejszy. Nasza waluta korzysta z decyzji RPP oraz oczywiście z wczorajszych postanowień EBC. Na konferencji prasowej Marek Belka zasugerował  pozostawienie w kolejnych miesiącach stóp na dotychczasowym poziomie. Zgodnie z wypowiedzią prezesa, RPP nie ma wpływu na deflację, która w dużej mierze wynika z czynników zewnętrznych. RPP chce także mieć pole do manewru, gdyby gospodarka globalna pogrążyła się w kryzysie. Chciałoby się w tej sytuacji powiedzieć, że pierwszą rolę zagrał -  przede wszystkim rozsądek i dosyć zachowawcze działania, ale taka polityka gremium wyszła złotemu na dobre.

 

Złoty ma szansę na dalsze umocnienie

Agresywna polityka EBC skłania ku rozważaniom na temat układu sił na szerokim rynku. EBC sięgnął po broń dużego kalibru, znacznie zwiększając program QE i decydując się na obniżki aż trzech stóp procentowych. W najbliższym czasie stwarza to szansę na umocnienie naszej waluty na parze z euro. W przypadku franka na razie sytuacja jest stabilna. Reakcja na parze EUR/CHF na decyzję EBC okazała się zrównoważona. Analitycy podejrzewają, że za brakiem skokowego wzrostu kursu franka na szerokim rynku stoi interwencja SNB. Na parze EUR/CHF nie było też znaczących zmian, kiedy euro zyskiwało. W perspektywie najbliższych dni analitycy będą z pewnością rozpatrywali dalszy scenariusz działań Szwajcarów. Wieczorem kurs franka wynosił 3,93 zł.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych