Złoty traci w stosunku do funta szterlinga

2015-11-02

Bardzo dobry odczyt polskiego indeksu PMI dla przemysłu za październik nie wpłynął w żaden sposób na zachowanie złotego. Złoty traci dziś do pozostałych walut, najbardziej względem funta szterlinga. Notowania USD/PLN zdołały dziś rano wrócić do wnętrza średnioterminowej konsolidacji, z której wybiły się górą w minioną środę.

 

 

USD/PLN

Wybicie  wywindowało kurs omawianej pary aż do poziomu 3,9340 (najwyżej od 16 marca br.), ale notowania nie zdołały przetestować tegorocznych ekstremów w okolicy 3,97 (patrz wykres).

 

 

Taki obrót spraw z technicznego punktu widzenia stanowi zanegowanie wybicia. Powrót do wnętrza wynika z rozpoczęcia handlu w tym tygodniu luką w dół, a od rana przewagę na tej parze utrzymuje strona popytowa. Kurs testuje zatem ponownie górne ograniczenie średnioterminowego trendu bocznego, budując poniżej wąską konsolidację.

 

 

Spadkowa korekta zniosła obecnie niecałe 38,2% odbicia z drugiej połowy października (które posiada wypełnioną strukturę impulsową), sprowadzając kurs poniżej krótkoterminowej linii trendu wzrostowego z genezą 15 października. Minimalny zasięg korekty wyznacza poziom 3,8350 (patrz wykres powyżej). Po zakończeniu ruchu korekcyjnego możliwy jest nadal atak ważnego, średnioterminowego oporu w postaci tegorocznych ekstremów (3,9670). Będzie tak dopóki kurs nie wróci poniżej poziomu 3,70 (średnioterminowa linia trendu wzrostowego z genezą w kwietniu).

 

 

EUR/PLN

Notowania EUR/PLN obroniły dziś średnioterminową linię trendu wzrostowego z genezą w kwietniu br. W związku z tym sytuacja techniczna na tej parze nie uległa zmianie. Notowania EUR/PLN po tym jak w minioną środę po raz kolejny pozytywnie przetestowały tego-miesięczne maksima wyznaczone w zeszłym tygodniu (4,2940), konsolidują się pomiędzy tym oporem i wspomnianą linią trendu wzrostowego. Strona popytowa nie posiada wystarczającej przewagi, by kontynuować ruch w górę, a jednocześnie podaż nie jest w stanie sprowadzić notowań poniżej średnioterminowej linii trendu wzrostowego.

 

 

Sygnałem dalszych wzrostów byłoby sforsowanie strefy oporów rozciągającej się od poziomu 4,2940 (ostatnie ekstrema) do 4,3050 (78,6% zniesienie sekwencji spadkowej z genezą w grudniu ubiegłego roku). Taki obrót spraw byłby sygnałem ataku poziomu 4,40 (kilkuletniego maksimum, zanotowanego w grudniu 2014).

 

 

 

 

 

 

Autor:

Karolina Bojko-Leszczyńska

EFIX Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych