Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Plan B z Londynu

2019-01-29

Dziś w parlamencie brytyjskim mamy kolejne głosowanie na temat Brexitu - tym razem na temat porozumienia w wariancie z poprawkami, o których wczoraj premier May dyskutowała z politykami Partii Konserwatywnej. O tym, jaki wariant zostanie ostatecznie przyjęty, dowiemy się wieczorem, po 20:00 naszego czasu - być może grubo po tej godzinie, bo wtedy dopiero mamy start głosowań.

 

 

W grę wchodzą różne warianty, np. przepchnięcie opcji takiej jak przedłużenie negocjacji lub przeprowadzenie drugiego referendum. Może być i tak, że nic się nie powiedzie: i wtedy czeka nas, a w każdym razie Brytanię, Brexit bez ustaleń: automatyczny, w nocy z 29 na 30 marca.

 

Para GBP/EUR jest na 1,15 - przypomnijmy, że w nocy z 24 na 25 stycznia wykraczała ponad 1,16, więc od tego czasu nieco spadła, euro się wzmocniło. Ale oczywiście to i tak inny obraz niż na początku stycznia, gdy mieliśmy 1,10.

 

Eurodolar lokuje się na 1,1430, tu też euro jest wzmocnione - skoro w końcówce minionego tygodnia kreślono ok. 1,13 i mniej. Tym niemniej ogólny schemat to nadal krążenie w konsolidacji. O 15:00 poznamy indeks cen domów S&P/Case-Shiller, o 16:00 indeks Conference Board w wersji mierzącej zaufanie konsumentów, o 22:40 tygodniową zmianę paliw w ocenie American Petroleum Institute - takie będą dane makro z USA.

 

 

Nasz złoty

W polskich mediach istotna jest teraz afera, w ramach której zatrzymano prominentnych (swego czasu) polityków obozu rządzącego - ale waluty żyją swoimi prawami. Z braku danych makro liczą się głównie wpływy eurodolara. Na USD/PLN mamy 3,7550 - po wczorajszym muśnięciu poziomu 3,75. W zeszłym tygodniu byliśmy chwilami pięć groszy wyżej.

 

Na euro-złotym 4,2925 - też bez wielkich rewelacji, to wciąż krążenie w tym samym zakresie 2-3-groszowym. Na funcie 4,9380 - wykres nieco opadł po maksimach sprzed kilku dni, rozgrywanych powyżej 4,97 - ale i tak jest wyżej niż np. w połowie stycznia, gdy mieliśmy 4,82 - 4,84.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc