src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Perspektywa spadkowa dla złotówki - cena walut uzależniona od Greków

2015-02-16

USD/PLN sytuuje się dziś rano przy 3,66, wsparcia to mniej więcej 3,65 – 3,6525 oraz okolice 3,6275 – 3,63. Ruch do pierwszej z tych stref jest możliwy, ale ogólnie rzecz biorąc widzimy dla złotówki raczej spadkową perspektywę (tzn. wzrost USD/PLN). Być może więc warto korzystać z takich spadków jak ten, który widzimy.

 

Na EUR/PLN mamy 4,17770, jeśli brać pod uwagę wahania z ostatnich kilku dni, to jest to mniej więcej połowa drogi między minimami (poniżej 4,15) i szczytami (powyżej 4,22). Co do fundamentów, to możliwa coraz bardziej jest obniżka stóp w marcu, choćby z uwagi na utrzymującą się deflację. Jeśli chodzi o dane makro, to jutro poznamy przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w naszym kraju, a w środę ważne dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

 

Kolejna grecka runda

Eurodolar oscyluje dziś rano nieco powyżej poziomu 1,14. Rozwój sytuacji w dużej mierze zależeć będzie od rezultatów dzisiejszych negocjacji w sprawie Grecji. To kolejna seria rozmów. Za niespełna dwa tygodnie kończy się obecny program pomocy finansowej dla Aten, dziś natomiast o jego przedłużeniu (albo o innym rozwiązaniu) dyskutować będą ministrowie finansów Strefy Euro. Grecja i Bruksela nadal nie mogą znaleźć wspólnego języka, sytuacja jest napięta. 

 

Negatywne rozwiązanie może poskutkować spadkami na EUR/USD, może nawet w kierunku 1,13 czy 1,1250. Tak naprawdę zakładamy jednak, że jeśli nie dziś, to jeszcze w lutym jakiś kompromis zostanie ustalony, obu stronom nie zależy bowiem na wyjściu Grecji ze Strefy. Nie zmienia to faktu, że do czasu ustalenia jakichś koncepcji każda negatywna plotka zbijać będzie kursy. 

 

Jeśli chodzi o Ukrainę, to formalnie rzecz biorąc, w życie weszło już porozumienie z Mińska, w szczególności zaprzestanie ostrzałów, aczkolwiek dochodzą sygnały, że nie jest ono w pełni przestrzegane (o łamanie ustaleń oskarżają się tradycyjnie obie strony nawzajem). 

 

Dziś jednak istotna będzie głównie Grecja. Co do świata, to w Kanadzie i USA jest dzień wolny, co trochę zmniejszy obrót na rynkach. Nie ma też wielu istotnych danych (tylko bilans handlu zagranicznego Strefy Euro o 11:00). W tygodniu poznamy: indeks ZEW (we wtorek), protokół z posiedzenia FOMC (w środę wieczorem), indeksy PMI dla usług Niemiec i Strefy (piątek). 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych