Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Osłabienie złotówki w drugiej części dnia

2015-10-19

Piątkowe wzrosty na Wall Street w zestawieniu z lepszymi od prognoz danymi nt. chińskiego PKB w III kwartale br. mogą dziś poprawiać nastroje inwestorów. Pod znakiem niewielkich zmian, ale raczej po dodatniej stronie, mogą upływać  pierwsze godziny poniedziałkowego handlu na GPW. 


 

Doniesienia z USA i Chin mogą poprawić nastroje

Impulsem do kupna akcji będą doniesienia z USA i Chin. Publikowana po południu seria raportów makroekonomicznych z polskiej gospodarki raczej nie wywoła większych emocji na GPW, która od początku do końca będzie pozostawać głównie pod wpływem czynników globalnych. A więc pod wpływem reakcji na dane z Państwa Środka oraz na publikowane w dniu dzisiejszym raporty kwartalne przez amerykańskie spółki.


W piątek indeks WIG20 spadł o 0,68% do 2121,9 pkt., podczas gdy reprezentujący szeroki rynek WIG stracił 0,4% i zakończył tydzień na poziomie 51391,6 pkt. Dziś pojawia się szansa na odrobienie tych strat. Pozytywnym impulsem będzie piątkowa wzrostowa sesja na Wall Street i w efekcie najwyższe od dwóch miesięcy zamknięcie indeksów Dow Jones i S&P500.
 

Inną zachętą do kupna akcji mogą stać się opublikowane w nocy dane z Chin. W III kwartale br. wprawdzie tamtejsza gospodarka wyhamowała tempo wzrostu do 6,9% z 7% w relacji rocznej, ale był to wynik lepszy od rynkowego konsensusu, który zakładał odczyt PKB na poziomie 6,8%, a część rynku była przygotowana na jeszcze gorsze dane.
 

Wprawdzie dane z Chin nie wywołały emocji na rynkach, bo z tak zaskakującym odczytem pojawiło się równocześnie pytanie o ich wiarygodność, ale niewątpliwie rozwiewają one cześć obaw przed twardym lądowaniem chińskiej gospodarki. Dlatego też mają one pozytywną wymowę. Nie jest wykluczone, że to właśnie te dane przesądzą o tym, że IV kwartał na giełdach będzie wzrostowy.
 

Cieniem na nastrojach na GPW kłaść będą się natomiast przede wszystkim wspomniany już brak euforii na rynkach po danych z Chin, przez co duża grupa azjatyckich parkietów, w te parkiety w Tokio i Szanghaju, dziś spadają.Impulsy płynące z rynków globalnych powinny od początku do końca kształtować nastroje na giełdzie w Warszawie. To oznacza, że wobec braku ważnych publikacji makroekonomicznych, kluczowa pozostanie interpretacja danych z Chin. Drugim ważnym czynnikiem będą publikowane w dniu dzisiejszym wyniki kwartalne spółek z Wall Street. Przed sesją inwestorzy poznają raporty Morgan Stanley i Halliburton, a po sesji wynikami pochwali się IBM.
 

Dziś drugoplanową rolę odegrają natomiast, co już jest pewną tradycją na GPW, publikowane po południu przez GUS dane o wrześniowej produkcji przemysłowej (prognoza: 3,95% R/R), sprzedaży detalicznej (prognoza: 1,4% R/R) i cenach producentów (prognoza: -2,9% R/R). Niemniej jednak oczekujemy gorszych odczytów, które potwierdzą wypłaszczanie się wzrostu gospodarczego i utwierdzą inwestorów w przekonaniu, że na podwyżkę stóp procentowych w Polsce przyjdzie zaczekać do początku 2017 roku.
 

Złoty rano pozostaje stabilny do euro i lekko zyskuje do dolara i szwajcarskiego franka. O godzinie 08:43 kurs EUR/PLN testował poziom 4,2335 zł, USD/PLN 3,7215 zł, a frank 3,9027 zł. Polska waluta w odróżnieniu od GPW będzie reagować na raporty GUS-u. Dlatego też trzeba założyć jej osłabienie w drugiej części dnia.

 

 

 

Autor:

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

Dyrektor Działu Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc