Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Odwrót od złotego

2016-09-30

Złoty, podobnie jak i cały koszyk CEE znajduje się w nienajlepszej sytuacji, widoczny jest odwrót od naszej waluty. Traci także warszawska giełda i polskie obligacje. Na szerokim rynku nastroje są wyraźnie gorsze. Nie udało się utrzymać efektu droższej ropy i optymizm inwestorów znikł. Mimo wszystko złoty jest na mocniejszej pozycji na parze z funtem.

 

Gorszy klimat

Na szerokim rynku panuje bez wątpienia gorszy nastrój. Inwestorów rozczarowują spadająca ponownie ceny ropy. Po porozumieniu w sprawie ograniczenia wydobycia wzrost cen był co prawda zauważalny, ale niestety krótkotrwały. Uczestnicy rynku starają się minimalizować ryzyko, stąd odwrót od złotego, jak i pozostałych walut CEE. Kursy walut powiązanych ze złotym na parach rosną. Kolejnym negatywnym sygnałem dla walut naszego regionu jest także kryzys w Niemczech – chodzi oczywiście o problemy Deutsche Bank'u. Oliwy do ognia dolewają zbliżające się wybory prezydenckie w USA i niepewność co do dalszego kształtu polityki FED.

 

W kraju niepewność

Warto wspomnieć także o czynnikach wewnętrznych wpływających negatywnie na naszą walutę. Zmiany w rządzie wzmagają niepewność co do stabilności i zaburzają i tak już niepewny klimat inwestycyjny. Nie przemija też kwestia deficytu budżetowego. Agencja Moody’s wydała komunikat, w którym zakłada, że nie zdołamy utrzymać progu 3 proc. Przyjrzyjmy się zatem wahaniom kursów. Złoty tracił dziś w tempie 0,3 proc. Kurs euro wynosi 4,31 zł, kurs dolara 3,84 zł, a kurs franka 3,96 zł. Sytuacja prezentuje się nieco lepiej jeśli chodzi o parę GBP/PLN, dzisiejszy kurs to 4,99 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc