Odbicie na franku

2016-02-23

Dzień minął pod znakiem drożejącego franka. Szwajcarska waluta znacznie zyskała na szerokim rynku, co widoczne jest zwłaszcza w przypadku relacji ze słabym ostatnio funtem szterlingiem. Obecna sytuacja może być początkiem poważnego sprawdzianu dla SNB, który od dawna zapewnia interwencje w celu osłabienia zawyżonego kursu franka.

 

Test dla SNB

Inwestorzy testują SNB. Po serii zapowiedzi Szwajcarów, że są gotowi do interwencji na rynku franka, przyszedł czas na test wiarygodności tych deklaracji. Dziś na szerokim rynku frank zyskiwał bardzo szybko, szczególnie umacniając się na parze ze słabym ostatnio funtem szterlingiem. W przypadku pary CHF/PLN, kurs także ruszył ostro w górę. Frank powrócił ponad granicę 4 PLN i wieczorem kosztował 4,03 zł. Wtorek bez wątpienia należy do franka, a przyczyniły się do tego najnowsze wypowiedzi prezesa SNB. Tym razem Jordan jest już ostrożniejszy i zwraca uwagę na ograniczoną zdolność banku centralnego do prowadzenia efektywnej polityki i wpływania na kurs franka w dłuższym okresie czasu. Czy to znaczy, że cięcia stóp nie będzie? Na razie trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, choć inwestorzy odebrali te słowa jako sygnał do zakupu franka.

 

W marcu posiedzenie SNB

Przed nami marcowe posiedzenie SNB. Szwajcarzy będą do tego czasu obserwować poczynania EBC. Gdyby Europejski Bank Centralny podjął radykalne decyzje, Szwajcarzy musieliby zareagować. Na razie odwrócić uwagę inwestorów od franka mogą pozytywne doniesienia dotyczące chińskiej gospodarki, co przekłada się zazwyczaj na wzrost zainteresowania bardziej ryzykowanymi aktywami. Na dane z Chin trzeba jednak poczekać do końca miesiąca.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych